• 1 Първи смях и първи игри: как расте бебето в месец 3 и 4
  • 2 „Девин“ ЕАД и Националният център по трансфузионна хематология стартират съвместна инициатива “Вода за живот“
  • 3 Аквапарк „Възраждане“ в София открива летния сезон на 14 юни
  • 4 Започва XI издание на Годишните награди на b2b Media
  • 5 Тенденциите при обувките Лято 2025 - Елегантно съчетание от модерен ретро чар и женствена елегантност
  • 6 Близо 120 екообещания на ученици от цялата страна събра програмата на „Девин“ ЕАД и Българско движение „Син флаг“
  • 7 Катя Антонова отличена с две награди за детска литература за два дни
  • 8 Кампанията „Вземи краката си в ръце активно“ насочва вниманието към ранната диагностика и превенцията на хроничната венозна болест
  • Коментар
  • Коментар
  • Коментар

Насила еврото няма да го направят хубаво в очите на хората

Евро-манипулации срещу безспорни факти 1. Валутният борд ограничавал икономическия растеж, затова да се махне и да влезе еврото. Да, ограничава политическите крадци да крадат и с краката. Бордът е усмирителна

Когато "Попадийката" е по-голяма от Библията, демокрацията е илюзия

Видяхме го – парламентарният ни театър отново надмина себе си. Искането за провежданото на референдум дали да приемем еврото от 2026, инициатива на президента Румен Радев, беше погребано под претекста за

Либералният хан на ценностите – какво е позволено и кое не?

Виждаме познатата картина: либералната клика отново се опитва да диктува какво можем да мислим и как да възпитаваме децата си. Гневът им срещу изучаването на основни религиозни принципи в училище,

Реклама


Inspiration Hub:

 Inspiration Hub:

 Става ли Западът „Зона без Бог“

Мнение на Кристин Одон, публикувано в The Telegraph.

Преди две години публикувах електронна книга, озаглавена „No God Zone“, в която предвиждам, че строгият секуларизъм ще измести религията от публичния живот на Западните общества. Сега разбирам, че съм подценила заплаха за хората, които принадлежат към определена вяра. Враговете им се надигат от две страни, не от една.


Навремето секуларистите искаха само отделянето на държавата от църквата, но днес искат премахването на всички религиозни символи от публичния живот. След случая с Charlie Hebdo те дори не искаха да чуят камбаните на Нотрдам в почит на загиналите. Салман Рушди открито обяви религията за враг, наричайки я „средновековно зло“. В същото време екстремистите не говорят общ език с умерените в собствената им религия.

Притиснати от двете посоки, отдадените вярващи нямат шанс да оцелеят, освен ако правителствата не решат да вземат мерки за опазването на религиозното наследство в Западния свят.

Ако искаме да запазим училището, в което учениците са с униформи, показващи към коя религия принадлежат, ако искаме да продължим да чуваме камбанен звън и в същото време да виждаме бурки, трябва да се действа незабавно. Необходимо е да запазим и външните белези на вярата. Днес много синагоги са заобиколени от обучени доброволци, които ги пазят от оскверняване, докато се празнува Шабат.

Свещените символи трябва да бъдат запазени, а невежеството да бъде погребано. Неграмотността трябва да бъде обречена на заличаване и все пак докато всички се борят за ограмотяване с АБ-то, то никой не очаква децата да знаят кой е бил Авраам, кой е бил Мойсей и в какво са вярвали. Но все още повече хора са готови да умрат за своята вяра, отколкото за своята азбука. Това състояние на невежество е опасно: то води до прекомерна подозрителност и отхвърляне на всичко, свързано с религията.

В отколешния дебат за завръщането на вероучението в училищата се добави нова доза страх и предпазливост. В същото време в мюсюлмански училища децата биват обучавани, че веднъж омъжени нямат право да отказват секс на съпрузите си, задължени са да им подчиняват - в противен случай ангелите ще ги накажат. Заради тези “правила” виждаме как училищните власти изхвърлят и всичко останало. Те не допускат Бог дори да бъде споменаван пред учениците.

Това е откровена грешка: трябва ни повече вероучение в училище, не по-малко. Нещо повече - към този предмет трябва да се отнасяме с не по-малко уважение, отколкото към литуратурата, математиката и останалите науки.

Трагедията в Париж още веднъж ни показа, че всъщност религията е непреодолима сила и когато пренебрегваме този факт си е за наша сметка.

Новини

  • 1

Съвети

Анализи

  • 1