• Ретро сникърите се завръщат на мода

    Deichmann представя нови модели в ретро стил Ако можехме да върнем времето назад... Да, можем, защото сега е време за завръщане в бъдещето! Това е отдавна известната истина в света на модата: всичко ново е добре забравено старо. Тенденция, която особено подчертава тази теза през 2024 г., е блестящото завръщане на
  • От днес започва надпреварата за Зелените Оскари 2024

    Надпреварата в Националния конкурс "Най-зелените компании в България 2024" стартира на 2 април 2024 г.Отново ще бъдат оличени най-устойчивите идеи и практики!Идеята зад конкурса е да бъдат отличени и надградени усилията на бизнес компании, общини, неправителствени организации, медии и конкретни личности за постигането на устойчиви ESG цели и корпоративно-отговорни стратегии.
  • Отново предизвикваме най-зелените компании, организации, бизнеси и личности!

    Надпреварата в Националния конкурс "Най-зелените компании в България 2024" стартира на 2 април 2024 г.Отново ще бъдат оличени най-устойчивите идеи и практики!Идеята зад конкурса е да бъдат отличени и надградени усилията на бизнес компании, общини, неправителствени организации, медии и конкретни личности за постигането на устойчиви ESG цели и корпоративно-отговорни стратегии.
  • Д-р Явор Семерджиев е назначен за Републикански Консултант по Урология за София-град

    Водещият специалист в областта на урологията утвърждава високите медицински стандарти в Столичната област.Д-р Явор Семерджиев, известен със своята безупречна професионалност и непогрешимо чувство за грижа към пациентите, е назначен за Републикански консултант по урология за София-град за 2024 година. Това решение е прието благодарение на неговите постижения в областта на
  • „Heathers “ – разкриване на проблемите с психичното здраве чрез провокиращ мюзикъл

    Тази година Broadway Performance Club (BPC) към Американския университет в България (АУБ) избира мюзикъл, който никога не е бил на Бродуей. Причината зад този избор е желанието на клуба да представи важен проблем, пред който са изправени много хора в съвременния свят, а именно психичното здраве.„Heathers“ ще бъде 15-ата постановка,
  • Рисковете от безиглените инжекционни устройства за дермални филъри

    Tяна Пресолска: За съжаление в България, въпреки че има нормативна уредба за нейното прилагане, не се следи. През последните години процедурите за дермални филъри са станали все по-популярни сред пациентите, търсещи неинвазивни методи за подмладяване и подобряване на външния вид на кожата си.Новите тенденции в индустрията на красотата, включително тези,
  • Lilly Drogerie подкрепя младите жени по пътя към кариерен успех

    Компанията дарява средства, събрани от рециклирането на коледния каталог на компанията По повод Международния ден на жената Осми март Lilly Drogerie, веригата, която със своите над 100 магазина у нас помага на жените да бъдат още по-красиви, реши да подкрепи момичетата в техния избор на кариера чрез дарение по проекта на
  • Има ли планетарното хранене почва у нас?

    Днес хората обръщат все по-голямо внимание на здравословното хранене, но колко от нас всъщност се замислят, че храненето ни има пряко отношение и към природата? Къде се пресичат грижата за човешкото благо и това на планетата? Точката на тяхната „среща“ е осъзнатото хранене, което се основава на т. нар. планетарна
  • 1 Ретро сникърите се завръщат на мода
  • 2 От днес започва надпреварата за Зелените Оскари 2024
  • 3 Отново предизвикваме най-зелените компании, организации, бизнеси и личности!
  • 4 Д-р Явор Семерджиев е назначен за Републикански Консултант по Урология за София-град
  • 5 „Heathers “ – разкриване на проблемите с психичното здраве чрез провокиращ мюзикъл
  • 6 Рисковете от безиглените инжекционни устройства за дермални филъри
  • 7 Lilly Drogerie подкрепя младите жени по пътя към кариерен успех
  • 8 Има ли планетарното хранене почва у нас?
  • Коментар
  • Коментар
  • Коментар

Повишава ли се наистина раждаемостта в България?

България: Раждаемост 2019: 61 538 Раждаемост 2020: 59 086 Раждаемост 2021: 58 678 Раждаемост 2022: 56 596 Раждаемост 2023: 49 610 (Източник НСИ) Всички се смяхме на глупостите на Кирил

Елитът започна да нарича хората "безполезни хрантутници"

За това разказва тази книга. ДОБРЕ ДОШЛИ В ПРЕКРАСНИЯ НОВ СВЯТ. Понякога поетите и писателите виждат отвъд границите на съвременността. „Прекрасният нов свят“ е книга за бъдещето, а независимо от

Умереността у нас бе заличена от най-кресливите евроатлантически папагали

Умереността в България отдавна е детонирана. У нас до властта се добраха зомбитата с флексове, които да решили да заличат устоите на страната. ПП/ДБ са аналог на талибаните в Афганистан.

Реклама


Inspiration Hub:

 Inspiration Hub:

Какво да направим, за да улесним процеса по подбор в компанията?

Има недостиг на квалифициран персонал. Кадри много, но малко от тях „стават“. Младите българи бягат в чужбина. Все твърдения, с които е лесно да се оправдаем като работодатели, ако не можем да намерим служители за собствения бизнес. А как търсим служители? Как управляваме времето им прекарано в нашата компания? Как ги задържаме при нас?


Занимавам се подбор на управленски кадри от 8 години. Имам известен опит в управлението на таланти, но не смея да давам съвети по частта мотивиране и задържане на служителите. Като специалист в подбора, обаче, съм сигурна в това, което казвам относно привличането на добрите професионалисти и то е обобщено в следващите редове.

Тъй като целта на тази статия е да бъде безпристрастна, ще се опитам да покажа обективно евентуалните проблеми в един процес по подбор, погледнато от всички страни, и ще изтъкна по-долу само онези причини, виновни за провала на вече одобрен кандидат, когото компанията е готова да наеме.

Готова да наеме във всеки един момент. Още утре ще му изпрати оферта. Не, не, нека да е другата седмица. Всъщност, другата седмица мениджърите ни отсъстват, нека бъде към края на месеца… А кандидатът чака. Често чака просто обратна връзка, в по-добрия случай – знае, че чака оферта. Ролята на консултанта (ако го има) тук е да запази огъня – мотивацията на кандидата. А ако няма посредник, компанията трябва много добре да знае как да поддържа интереса на бъдещия си служител.

Борбата за най-добрия професионалист е жестока. Основният фактор, който може да провали едно вече вътрешно взето решение за наемане, е времето. Изненадващо за някои, но често работодателят не го осъзнава. Time kills deals. В сферата на подбора това важи с пълна сила. Разбира се, забавянето на процеса в края му, често може да е наложително и не бива с лека ръка да съдим работодателя. Особено, когато говорим за ключова позиция, офертата за която трябва да мине през много нива на одобрение. Във всички случаи, обаче, е много важно кандидатът да знае какво го очаква и да се поддържа интереса му.

Бързите решения са позитив на по-малките компании, които са по-гъвкави и процесът по подбор е по-опростен от към брой интервюта. Когато говорим за голяма организация, обаче, често броят кръгове е голям, а оценката на кандидатите е много комплексна и може да зависи не само от компанията-работодател, а и от останалите заети в проекта трети страни (например, клиент на прекия работодател, ако говорим за „аутсорсинг“ бизнес). Добро решение е съкращаване на броя срещи чрез панелно интервю, водено от няколко представителя на работодателя едновременно – HR, техническо лице, ръководител проект, например. Това, разбира се, не изключва да има и други разговори, но би създало по-добър имидж на работодателя и представа за по-голяма гъвкавост в очите на бъдещия служител.

Изненади. Повечето хора ги обичаме, но когато става дума за нещо толкова планирано като кариерата ни – определено не. Ако компанията работи с консултант по подбор, трябва да има прозрачност между двете страни. Когато в последния момент се окаже, че изпратената оферта за работа не съответства на предварителните указания за позицията, времето и усилията на всички страни в процеса обикновено се оказват „хвърлени на вятъра“. Такъв случай е, например, ако по-голямата част от предложения пакет се окаже променлив бонус, а първоначално е била посочена като фиксирана сума, т.е. не е имало информация за променлива част.

Ако се работи с консултант по позицията, често обикновено е пропуск на посредника – да зададе на компанията (клиента) правилния въпрос за бюджета за позицията още в началото на процеса и/или да предвиди подводните камъни в него. Ако, обаче, един работодател търси сам кадрите си и се сблъска с този проблем в края на подбора – говорим за некоректност.

В ролята ми на консултант подбор на управленски кадри силно вярвам в ползите ни за бизнеса. Един опитен посредник за работа може да осигури безпроблемно търсене на служители, при което няма неприятни изненади, няма липси на информация, няма неясноти. Професионалното лавиране между двете страни – кандидата и компанията – осигурява спокойствие на компанията, че процесът е контролиран и е в сигурни ръце, а всички кандидати са получили обективна информация за работодателя и така важната обратна връзка. По този начин, позитивната работодателската марка е запазена и уважавана дори и в очите на отхвърлените професионалисти.

Марияна Боянова, Управител на Нови Глобал Рекрутмънт в България

Новини

  • 1

Съвети

Анализи

  • 1