• Ретро сникърите се завръщат на мода

    Deichmann представя нови модели в ретро стил Ако можехме да върнем времето назад... Да, можем, защото сега е време за завръщане в бъдещето! Това е отдавна известната истина в света на модата: всичко ново е добре забравено старо. Тенденция, която особено подчертава тази теза през 2024 г., е блестящото завръщане на
  • От днес започва надпреварата за Зелените Оскари 2024

    Надпреварата в Националния конкурс "Най-зелените компании в България 2024" стартира на 2 април 2024 г.Отново ще бъдат оличени най-устойчивите идеи и практики!Идеята зад конкурса е да бъдат отличени и надградени усилията на бизнес компании, общини, неправителствени организации, медии и конкретни личности за постигането на устойчиви ESG цели и корпоративно-отговорни стратегии.
  • Отново предизвикваме най-зелените компании, организации, бизнеси и личности!

    Надпреварата в Националния конкурс "Най-зелените компании в България 2024" стартира на 2 април 2024 г.Отново ще бъдат оличени най-устойчивите идеи и практики!Идеята зад конкурса е да бъдат отличени и надградени усилията на бизнес компании, общини, неправителствени организации, медии и конкретни личности за постигането на устойчиви ESG цели и корпоративно-отговорни стратегии.
  • Д-р Явор Семерджиев е назначен за Републикански Консултант по Урология за София-град

    Водещият специалист в областта на урологията утвърждава високите медицински стандарти в Столичната област.Д-р Явор Семерджиев, известен със своята безупречна професионалност и непогрешимо чувство за грижа към пациентите, е назначен за Републикански консултант по урология за София-град за 2024 година. Това решение е прието благодарение на неговите постижения в областта на
  • „Heathers “ – разкриване на проблемите с психичното здраве чрез провокиращ мюзикъл

    Тази година Broadway Performance Club (BPC) към Американския университет в България (АУБ) избира мюзикъл, който никога не е бил на Бродуей. Причината зад този избор е желанието на клуба да представи важен проблем, пред който са изправени много хора в съвременния свят, а именно психичното здраве.„Heathers“ ще бъде 15-ата постановка,
  • Рисковете от безиглените инжекционни устройства за дермални филъри

    Tяна Пресолска: За съжаление в България, въпреки че има нормативна уредба за нейното прилагане, не се следи. През последните години процедурите за дермални филъри са станали все по-популярни сред пациентите, търсещи неинвазивни методи за подмладяване и подобряване на външния вид на кожата си.Новите тенденции в индустрията на красотата, включително тези,
  • Lilly Drogerie подкрепя младите жени по пътя към кариерен успех

    Компанията дарява средства, събрани от рециклирането на коледния каталог на компанията По повод Международния ден на жената Осми март Lilly Drogerie, веригата, която със своите над 100 магазина у нас помага на жените да бъдат още по-красиви, реши да подкрепи момичетата в техния избор на кариера чрез дарение по проекта на
  • Има ли планетарното хранене почва у нас?

    Днес хората обръщат все по-голямо внимание на здравословното хранене, но колко от нас всъщност се замислят, че храненето ни има пряко отношение и към природата? Къде се пресичат грижата за човешкото благо и това на планетата? Точката на тяхната „среща“ е осъзнатото хранене, което се основава на т. нар. планетарна
  • 1 Ретро сникърите се завръщат на мода
  • 2 От днес започва надпреварата за Зелените Оскари 2024
  • 3 Отново предизвикваме най-зелените компании, организации, бизнеси и личности!
  • 4 Д-р Явор Семерджиев е назначен за Републикански Консултант по Урология за София-град
  • 5 „Heathers “ – разкриване на проблемите с психичното здраве чрез провокиращ мюзикъл
  • 6 Рисковете от безиглените инжекционни устройства за дермални филъри
  • 7 Lilly Drogerie подкрепя младите жени по пътя към кариерен успех
  • 8 Има ли планетарното хранене почва у нас?
  • Коментар
  • Коментар
  • Коментар

Повишава ли се наистина раждаемостта в България?

България: Раждаемост 2019: 61 538 Раждаемост 2020: 59 086 Раждаемост 2021: 58 678 Раждаемост 2022: 56 596 Раждаемост 2023: 49 610 (Източник НСИ) Всички се смяхме на глупостите на Кирил

Елитът започна да нарича хората "безполезни хрантутници"

За това разказва тази книга. ДОБРЕ ДОШЛИ В ПРЕКРАСНИЯ НОВ СВЯТ. Понякога поетите и писателите виждат отвъд границите на съвременността. „Прекрасният нов свят“ е книга за бъдещето, а независимо от

Умереността у нас бе заличена от най-кресливите евроатлантически папагали

Умереността в България отдавна е детонирана. У нас до властта се добраха зомбитата с флексове, които да решили да заличат устоите на страната. ПП/ДБ са аналог на талибаните в Афганистан.

Реклама


Inspiration Hub:

 Inspiration Hub:

Като мама: разширените вени понякога са наследствени
Човешкият ръст има връзка с риска от разширени вени

Разширените вени са не само неприятни наглед, но оставени нелекувани, могат да доведат до тежки последици за здравето като тромбози и гангрена. Срещат се при 50% от хората, като за появата им роля играят редица фактори. Един от тях е генетичното предразположение. Имате ли разширени вени в семейството? Ако е така, полагайте системни грижи – вземете краката си в ръце с мерки за превенция и се обърнете към специалист за оценка на състоянието ви.  
 
Вените са кръвоносните съдове, които транспортират кръвта обратно към сърцето. Разполагат с клапи, които се отварят и затварят, за да направляват кръвния поток. Ако обаче тези клапи са износени и не работят както трябва, кръвта вместо да тече към сърцето, се връща назад към  долните крайници. Този обратен приток на кръв може да доведе до образуването на разширени вени. Те имат разтегнати, отслабени стени и затова стават видимо по-големи и възлести. Много хора, които страдат от разширени вени, изпитват болка, пулсиране, оток, сърбеж или чувство на тежест в краката. В медицината състоянието е известно като хронична венозна болест.
 
Семейни работи
 
И както се случва в различни медицински области, и в тази учените проучват в каква степен разширените вени са наследствени. Приема се, че слабите венозни клапи са до известна степен въпрос на генетични дадености. Интересни са изводите от проучване, проведено в САЩ през 2018 г. Според него човешкият ръст има връзка с риска от разширени вени. За целта учени от Станфордския университет изследват генетичните данни на близо 500 хил. души.
 
Проучването потвърждава досега известни рискови фактори за разширените вени като възраст, пол, тегло и начин на живот, включително и тютюнопушене и недостатъчна физическа активност. Проучването обаче очертава и някои нови фактори. То потвърждава, че ако човек е страдал от дълбока венозна тромбоза в миналото, е изложен на повишен риск от това състояние в бъдеще. От друга страна, учените установяват, че разширените вени са свързани с повишен риск от кръвни съсиреци.
 
От всички установени нови рискови фактори ръстът е най-изненадващ за учените. По-високият ръст неизменно се свързва със завишен риск от разширени вени. Изследователите твърдят, че резултатите са категорични: високият ръст е причина, а не просто съпътстващ фактор. Според тях той е механизъм, водещ до разширени вени. Гените, които предопределят ръста на човека, може би са в основата на откритата връзка между високия ръст и разширените вени. Проучването  също така установява 30 гени, които са свързани както с разширените вени, така и с дълбоката венозна тромбоза.
 
Не само наследственост
 
А иначе многобройни са факторите за образуване на разширени вени извън наследствеността като женските хормони (прием на противозачатъчни и хормонозаместителна терапия), бременността, наднорменото тегло,  професии, чието практикуване е свързано с дълги часове стоене прав и др.
 
Твърдо „да“ на профилактиката

Дори ако членове на вашето семейство страдат от разширените вени, има неща, които можете да направите, за да намалите риска от хроничната венозна болест. Някои съвсем прости промени в начина на живот осигуряват профилактика на заболяването.

1. Вкарайте в употреба краката!  Повишената активност чрез ходене и по-малкото време, прекарано в стоене прав или седнал, подобряват притока на кръв в краката.

2. Вдигнете краката над нивото на сърцето: 4 пъти на ден по 30 минути. Така вените си почиват, а гравитацията спомага за раздвижването на кръвта.  

3. Спрете цигарите: пушенето може да допринесе за развитието на разширени вени.

4. Избягвайте тесни дрехи и обувки с високи токчета.

5. Освободете се от излишното тегло – така ще намалите натиска върху вените.

6. На бременните жени се препоръчва да спят на лявата страна, а не по гръб, за да сведат до минимум натиска от матката върху вените в тазовата област.
 
Понякога въпреки усилията много хора все пак развиват хронична венозна болест – и при някои от тях наследственият фактор играе своята роля. Във всеки случай консултацията със специалист е силно препоръчителна дори преди появата на некрасивите плетеници от вени – още щом усетите тежест и установите отоци на краката. Добрата новина е, че в сравнение с времето на вашата баба днес медицината може да предложи много по-ефективно лечение и контрол на това разпространено състояние.

Като мама: разширените вени понякога са наследствени

Новини

  • 1

Съвети

Анализи

  • 1