• 1 Първи смях и първи игри: как расте бебето в месец 3 и 4
  • 2 „Девин“ ЕАД и Националният център по трансфузионна хематология стартират съвместна инициатива “Вода за живот“
  • 3 Аквапарк „Възраждане“ в София открива летния сезон на 14 юни
  • 4 Започва XI издание на Годишните награди на b2b Media
  • 5 Тенденциите при обувките Лято 2025 - Елегантно съчетание от модерен ретро чар и женствена елегантност
  • 6 Близо 120 екообещания на ученици от цялата страна събра програмата на „Девин“ ЕАД и Българско движение „Син флаг“
  • 7 Катя Антонова отличена с две награди за детска литература за два дни
  • 8 Кампанията „Вземи краката си в ръце активно“ насочва вниманието към ранната диагностика и превенцията на хроничната венозна болест
  • Коментар
  • Коментар
  • Коментар

Насила еврото няма да го направят хубаво в очите на хората

Евро-манипулации срещу безспорни факти 1. Валутният борд ограничавал икономическия растеж, затова да се махне и да влезе еврото. Да, ограничава политическите крадци да крадат и с краката. Бордът е усмирителна

Когато "Попадийката" е по-голяма от Библията, демокрацията е илюзия

Видяхме го – парламентарният ни театър отново надмина себе си. Искането за провежданото на референдум дали да приемем еврото от 2026, инициатива на президента Румен Радев, беше погребано под претекста за

Либералният хан на ценностите – какво е позволено и кое не?

Виждаме познатата картина: либералната клика отново се опитва да диктува какво можем да мислим и как да възпитаваме децата си. Гневът им срещу изучаването на основни религиозни принципи в училище,

Реклама


Inspiration Hub:

 Inspiration Hub:

 От гения Леонардо до робота Da Vinci
Как най-иновативната хирургична платформа предизвика революция в медицината по света и у нас

През 15 век, омагьосан от анатомията на хората, животните и птиците, гениалният художник, архитект, инженер и изобретател Леонардо да Винчи се посветил на изследването на движението на живите същества и успял да разбере основните му принципи. Всички тези сложни механизми италианецът приложил в своите гениални технически проекти.

Леонардо дори успял да сглоби далечния предшественик на хуманоидния робот - метален рицар, който, задвижван от зъбчати колела, можел да ходи, да сяда и дори да отваря челюстите си. "Роботът" на Да Винчи веднага се превърнал в атракция на приемите, организирани от богатия му покровител Лудовико Сфорца, но и в нещо повече. В "гост" от бъдещето.

Пет века по-късно рицарят на Да Винчи продължава да ни удивява, а авторът му - да вдъхновява съвременните умове. Съвсем закономерно, най-иновативната роботизирана хирургична технология в света носи името Da Vinci и, ден след ден, предизвиква дълбока промяна в медицината.

Революцията Da Vinci

В последните двайсет години технологиите мощно навлизат във всяка област от живота ни, а лекарите все по-вече разчитат на машините и компютрите. Появата на роботизирана хирургична система Da Vinci обаче е не само още една технократска стъпка напред, а истинска революция - тя надгражда възможностите на хирурзите по изумителен начин и им помага да подобряват живота на своите пациенти.

Днес, две десетилетия след като за първи път стъпва на "медицинската сцената", Da Vinci е символ на най-модерната здравна грижа. За хирурзите роботът е гаранция за бързина, прецизност, сигурност и минимална кръвозагуба. На пациентите той дава спокойствие и увереност, че ще преминат през операцията без огромни разрези, без хирургична травма и болка, и че ще се възстановят максимално бързо.

Роботизираната хирургия се радва на все по-голямо доверие, за което говорят и сухите факти. Между 2019 и 2020 година в света вече има 4986 робота Da Vinci - 2770 в САЩ, 719 в Европа, 561 в Азия и 221 в останалата част на света. Около 40 000 хирурзи са сертифицирани да работят с иновативната платформа, а от въвеждането й до днес са направени над 6 000 000 миниинвазивни процедури. В България виртуозни лекари от различни специалности също оперират с Da Vinci на нивото на колегите им в най-престижните медицински центрове по света.

По-силно зрение, по-сръчни ръце

Много хирурзи определят Da Vinci като гениален инструмент - той надгражда техните сетива и умения по несравним начин, и им помага да бъдат максимално полезни, особено при тежки онкологични заболявания.

Благодарение на миниатюрната, но мощна камера на робота, която влиза в тялото на пациента през малък разрез, специалистите получават детайлна триизмерна картина на оперативното поле с 10 пъти оптично увеличение. Феноменалната визуализация на тъканите, органите, кръвоносните съдове и микросъдовете дава огромно спокойствие на хирурзите по време на операцията и възможност да сведат кръвозагубата, травмата и риска от усложнения до минимум.

Освен изключително зрение, Da Vinci осигурява и неограничена сръчност. Командвани от лекаря, манипулаторите на системата, които "държат" усъвършенствани микроинструменти и извършват фини движения в тялото на пациента с подвижност, по-голяма от тази на човешката китка. Оптимизираните движения на робота правят достъпа до оперативното поле по-лесен и пестят ценно време (а то, както е известно, е ключов фактор при много интервенции). Прецизността на Da Vinci има и още едно голямо предимство - при наличие на тумори с определени размери и локализация, лекарят може да премахне злокачественото образувание без да отнема много от здравата тъкан и така да съхрани засегнатия орган.

Първи бяха Лени и Мона

С възможностите, които притежава, Da Vinci не случайно е желан партньор в операционната. Според статистиката, на всеки две минути в света се извършва по една операция с него. Впечатляващо, нали? Пътят до това постижение обаче е дълъг и започва някъде в средата на 80-те години на 20 век.   

В онези дни лекарите за първи път използват роботизирани системи за мозъчна биопсия, а концепцията за робот-асистирана хирургия плахо си пробива път. През 1995 г. в Калифорния, САЩ, съмишленици, които искат да тласнат медицината на по-високо технологично ниво, основават компанията Intuitive Surgical и, стъпка по стъпка, превръщат мечтата си в реалност.   

С първия прототип на Intuitive - хирургичния робот Лени (съкратено от Леонардо), са извършени операции на животни. Година по-късно, през 1997 г., с второто поколение - Мона (кръстен на Мона Лиза), хирург прави първата робот-асистирана интервенция на възрастна пациентка в болница в Белгия. Върху операционната маса ляга 72-годишна жена за холецистектомия, т.е. отстраняване на жлъчния мехур.  

През 1998-а Intuitive представя системата, която ще се превърне в най-популярната и успешната роботизирана хирургична платформа в света: Da Vinci. Скоро след това Кардиологичният център в Лайпциг, Германия, купува първия робот, а лекарите започват да оперират по-съвършено нов начин.

Две години по-късно Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) издава разрешение с Da Vinci да се извършват миниинвазивни хирургични процедури в САЩ и роботът  постепенно се налага първо зад Океана, а след това и по целия свят.

Лидерът на иновативната хирургия у нас

Днес най-големите медицински центрове на планетата разполагат с четвърто поколение на робота - Da Vinci Xi. Сред тях е и УМБАЛ "Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда". От тази година специалистите в лечебното заведение оперират с последната версия на системата. Всички те са сертифицирани да извършват различни интервенции с нея, а резултатите от тяхната работа са повече от забележителни.

Първите робот-асистирани операции в болницата са направени още през 2017 г. от акушер-гинеколога д-р Лъчезар Танчев и от началника на Отделението по урология доц. д-р Калоян Давидов. Впоследствие с Da Vinci започват да оперират шефът на Клиниката по чернодробно-жлъчна, панкреатична и обща хирургия проф. Кирил Драганов и д-р Веселин Маринов, а също и оглавяващият Отделението по гръднахирургия доц. д-р Цветан Минчев.

Опитът, който специалистите успяват да натрупат в робот-асистираните интервенциипревръща болницата в технологичен лидер и референтен център за най-иновативната хирургия в страната. УМБАЛ "Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда" е и единственото лечебно заведение у нас, в което се извършват роботизирани операции в четири различни специалности - урология, гинекология, гръдна и коремни хирургия. При сложните онкологични операции Da Vinci помага на лекарите да бъдат максимално прецизни, да избягват усложненията, да съхраняват органи, засегнати от тумори и отдадено да работят за бързото възстановяване и по-доброто качеството на живот на своите пациенти.

 От гения Леонардо до робота Da Vinci

*Снимки: УМБАЛ "Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда"

Новини

  • 1

Съвети

Анализи

  • 1