• 1 Първи смях и първи игри: как расте бебето в месец 3 и 4
  • 2 „Девин“ ЕАД и Националният център по трансфузионна хематология стартират съвместна инициатива “Вода за живот“
  • 3 Аквапарк „Възраждане“ в София открива летния сезон на 14 юни
  • 4 Започва XI издание на Годишните награди на b2b Media
  • 5 Тенденциите при обувките Лято 2025 - Елегантно съчетание от модерен ретро чар и женствена елегантност
  • 6 Близо 120 екообещания на ученици от цялата страна събра програмата на „Девин“ ЕАД и Българско движение „Син флаг“
  • 7 Катя Антонова отличена с две награди за детска литература за два дни
  • 8 Кампанията „Вземи краката си в ръце активно“ насочва вниманието към ранната диагностика и превенцията на хроничната венозна болест
  • Коментар
  • Коментар
  • Коментар

Насила еврото няма да го направят хубаво в очите на хората

Евро-манипулации срещу безспорни факти 1. Валутният борд ограничавал икономическия растеж, затова да се махне и да влезе еврото. Да, ограничава политическите крадци да крадат и с краката. Бордът е усмирителна

Когато "Попадийката" е по-голяма от Библията, демокрацията е илюзия

Видяхме го – парламентарният ни театър отново надмина себе си. Искането за провежданото на референдум дали да приемем еврото от 2026, инициатива на президента Румен Радев, беше погребано под претекста за

Либералният хан на ценностите – какво е позволено и кое не?

Виждаме познатата картина: либералната клика отново се опитва да диктува какво можем да мислим и как да възпитаваме децата си. Гневът им срещу изучаването на основни религиозни принципи в училище,

Реклама


Inspiration Hub:

 Inspiration Hub:

Как се изменят възнагражденията в различните сектори в България?
Заплатите в България са нараснали средно с 4% през тази година в сравнение с 2020 г. Това показва проучване на Mercer, направено сред 424 компании от 15 различни индустрии. Ръстът е същият, както и за изминалата година, но очакванията са, че през 2022 г. той ще се ускори до 4.8%. Това, което се забелязва от изследването, е че в сектори като производство, изнесени услуги и фармация възнагражденията растат с постоянен темп, докато във високите технологии увеличението е все по-голямо всяка година.

Събраните данни са за индивидуалните възнаграждения на над 147 хил. служители на общо 1 768 позиции. Най-голям е броят на производствените компании, следвани от тези в секторите на високите технологии, бързооборотните стоки, изнесените услуги, фармацията и финансовите услуги. Проучването отчита не само брутната заплата по данни към 1 май 2021 г., но и социалните плащания (за транспорт, храна, надбавки за празниците), променливите възнаграждения (бонуси), както и непаричните възнаграждения (като например акции и опции) и допълнителните придобивки (здравна застраховка, служебна кола и т.н.).

Ако обърнем внимание само на брутното парично възнаграждение, то е най-високо във фармацевтичния сектор, високите технологии и изнесените услуги, като разбира се е над средното за пазара. Под средното ниво обаче са заплатите във финансовия сектор, производството и търговията на дребно. Оказва се също, че при оперативните работници в производството за едни и същи позиции възнагражденията в столицата са с 9% по-високи. Този извод е на база информация за 117 компании с общо около 60 хил. служители.

В същото време специалистите по обслужване на клиенти в банковия сектор получават средно с 9% по-ниско възнаграждение, отколкото същите специалисти, които работят в магазин или телеком. Разликата достига до цели 13% в градове като София и Пловдив.

Логично нивото в компанията влияе най-много върху размера на възнаграждението (100% от запитаните го посочват като фактор), следвано от функцията на служителя (34%) и вида на индустрията (31%). Като незначителен показател се отбелязва възрастта на служителя, която играе роля в едва 2% от случаите.

Интересен факт е, че 88% от програмистите средно ниво се намират в София. Сред тях най-високо платени са позициите за програмисти за мобилни технологии. Проучването показва също така, че владеенето на чужди езици оказва голямо влияние върху възнагражденията в сектора на изнесените услуги. Хората на административни позиции на оперативно ниво, владеещи и допълнителен език освен български и английски, получават средно 57% повече. С 94% е по-висока заплатата на служители, използващи датски език в работата си. Ситуацията е подобна и с нидерландския (+91%), финландския (+87%) и др.

Новини

  • 1

Съвети

Анализи

  • 1