Полети, религиозни конфликти и места за сядане

Франческа Хоги се беше наместила добре на нейното място до пътеката за полета от Ню Йорк до Лондон, когато мъжът на съседната седалка от страната на прозореца пристигна и отказа да седне на мястото си. Неговата религия му забранявала да седи до жена, която не е негова съпруга. Раздразнена, но с силно желание да не забавя полета, Хоги се премества.

Лаура Хейууд преживява нещо сходно, докато пътува от Сан Диего до Лондон, с прикаване в Ню Йорк. Отредена й е средната седалка, а нейният съпруг е заел място до пътеката. Изненадващо пътникът до прозореца иска от двойката да си сменят позициите. Г-жа Хейууд, обидена от идеята, че нейният пол я прави неприемлив съпътник, отказва.

„Не бях груба, но намерих причината за много сексистка, затова бях директна“, коментира тя.

Растящ брой пасажери споделят истории на конфликт между крайно-ортодоксалните еврейски мъже, които се опитват да следват тяхната вяра и жените, които просто се надяват да седнат.

През последната година няколко полети са били забавени или разстроени, заради този въпрос. Чрез социалните медии, в които се разпространява възмущението на редовите пътници, дебатът се разраства и от споровете се заражда протестна инициатива, интернет петиция и клип пародия за безопасността.

Някои пасажери казват, че намират молбите за размяна на места за изненадващи и объркващи. Но в много случаи, тези проблеми засилват напрежението.

Джереми Нюбъргър е бил очевидец на подобна случка, докато пътувал от Ню Йорк до Израел. Множество пътници, а и самите авиокомпании казват, че феноменът е истински.

„Мултикултурализмът създава моралния език, с който една група може да заяви, „Ти трябва да уважаваш моите ценности. Много често срещано е“, казва Равин Иехуда Мирски, доцент по юдейски науки в Университета Брандлей.
 
Анат Хофман, изпълнителният директор на Израелския религиозен център за действия, които е започнал кампания, която приканва жените да не отстъпват местата си, казва, „Аз имам 100 подобни истории.“

Авиокомпаниите и стюардесите са често тези, които попадат между “чука и наковалнята” в този конфликт. Морган Дюрант, говорител Делта Еър твърди: „Това са ценностите на някои клиенти, които използват нашите услуги. Ние сме наясно и правим всичко възможно да предотвратим конфликти още преди качването на борда.“

Това не е изцяло нова проблематика; някои крайно ортодоксални пътници се опитват от години да избегнат смесеното полово настаняване. „По средата на една културна война сме, между тези хора и остатъка от модерния свят и защото модерният свят засилено се бори да стане полово неутрален, казва Самюел Хейлман, професор по социология в Кралския Университет.

Някои пасажери проявяват съчувствие. Хамилтън Морис казва, че се е съгласил да преотстъпи своето място на полет на US airways, защото му се сторило като толерантна постъпка.

Но пък Андрю Роф, 31-годишен писател от Лос Анджелис, споделя, че той и негов приятел се озовали в спор по време на полет до Чикаго на United Airlines. Полетът бил забавен с 15-20 минути, заради подобни изисквания и докато друг пасажер не предложил да смени мястото си, самолетът не излетял.

Дали е въпрос на традиция или са капризи – очевидно сблъсъци ще се появяват и занапред, но както е популярно да се казва у нас: “По-умният винаги отстъпва”!

*По статията работи Николай Желязков

Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още анализи:

Още новини: