Да живееш и работиш в рая: Възходът на “дигиталния номад”

Омръзна ли ви да прекарвате дните си от сутрин до вечер затворени в офиса? Ана Харт е сред новите професионалисти, които избират различен лайфстайл - грабват компютъра и и си избират екзотично работно място – в Бали, например.

“Пишейки тези думи, показалеца ми залепва потно по клавиатурата. Вдигна ли поглед от екрана, виждам надигащата се пара от съседните оризови поля. Както при всяко работно място се чува постоянното глухо бучене на средата: врящо кафе, групови срещи, украсени с жаргон като: “тъчбейз”, “позициониране”, “принцип на обратна връзка” и “стимулиране”.

Но Hubud, или “Hub-in-Ubud” в Бали, не е от конвенционалните офиси. Сградата е от бамбук и дърво с външно органично кафене и красива градина, минирана с барбарони – и маймуни, тъй като е само на 100 метра от известната Маймунска гора до град Убуд. За всеки, който някога се е връщал от почивка и е пожелавал да може да остане вечно, тук можете да изживеете тази мечта – и да работите в рая.

Това е едно от бързо нарастващите места, където самостоятелните професии, едноличните търговци и малките компании наемат бюра и делят разходите за принтери и кафе машини. Но дори и в тази популярна, бързо развиваща се дестинация, Hubud остава отдалечен – и неговото общество от 250 постоянни обитатели вярва, че този наистина красив офис е работното място на бъдещето. Все повече и повече работни места стават преносими, тъй като работата е предимно във виртуалното пространство. От такава обстановка се възползват не само уеб дизайнерите и писателите, но и модните дизайнери, фотографите, моделите, търговците и дори някои лични лекари.

„Като журналист на самостоятелна практика, аз отдавна преминах на работа на споделено работно място. Работех за Нетил Хаус в Хакней, източен Лондон, където делях студио с дизайнер на бижута, колекционер на предмети на изкуството и фотограф. Използвайки колело, за да стигна до работа, избирайки сама работните си часове и съквартиранти, имам чувството, че съм късметлийка, особено сравнено с годините, които прекарах работейки дълги часове като служител на офис. Чувствах се добре, докато не разбрах за Hubud. Самостоятелната работа в споделена среда е първата крачка към свободата за все по-голям брой изнервени, амбициозни млади професионалисти, а втората фаза е пълна “независима локация”, още позната като “дигитално номадство” - споделя Ана.




Да живееш и работиш в рая: Възходът на “дигиталния номад”


Във Великобритания, хиляди IT специалисти са разменили Лондон за по-достъпните и дружелюбни Бристоу, Брейтън и Бирмингам. Там има модерни хъбове за технически работници и нови компании, докато комплекса Innovation Birmingham в момента е домакин на около 90 технологични компании.

Единственото нещо, което ти трябва е лаптоп и слушалки. Защо да търпите мръсния въздух, градската мръсотия, непрестанния дъжд и високия наем, когато можете да си отворите лаптопа в Тайланд, Австралия или Германия и да се преместите на друга временна локация?

В книгата “Четири часовата седмица: избягайте от работния ден, живейте навсякъде и се присъединете към новобогаташите”, авторът Томоти Ферис рисува картината на новото поколение от слънцелюбиви, босокраки предприемачи. Новобогаташите, определени от Ферис са собственици на бизнеси или хора със свободни професии, които заменят постоянния офис срещу пътешествия и приключения, които те ценят повече от материалните вещи.

Вярно е, че пътуването остава върховната цел за Милениумите (родените между 1980 и 2000 г.), а новите технологии и падащите цени на билетите направиха възможно номадското ежедневие.

Защо още стоим на едно място тогава?

Стягайте багажа …

„За да разбера от първа ръка дали дигиталното номадство е такова, каквото се описва, махнах за сбогом на съпруга си и отпътувах за две седмици. Бали и специално Убуд, привлича писатели и артисти от векове – Чарли Чаплин, Х.Г. Уелс и Ноел Коуард са били гости на немския художник Уалтър Спайс през 1930 – и от 1980 нататък модни дизайнери от Австралия, западния бряг на Америка и Великобритания отварят студия на острова“ обяснява Ана.

Австралийският дизайнер Алис МакКал работи от години пътувайки между Бали и Сидни. Кейти и Мили Джаксон, британските дизайнери, създатели на чантите Angel Jackson разделят работното си време между Индонезия и Лондон, носейки със себе си ръчно изработели материали от ателието им в Бали.

Да живееш и работиш в рая: Възходът на “дигиталния номад”


Ако първата вълна от полу-постоянни чуждестранни посетители са били бохеми, тези в последно време са номадите носещи MacBook Air, които са дигитално “чаткащи” независими работници. Основателите на Hubud, канадският журналист Петър Уал и австралиецът Стийв Мънроу, принадлежат към тази категория, когато се запознали в Убуд преди пет години. Двамата имат семейства и са били привлечени към този район от престижната интернационална организация Green School.

“Никога не сме очаквали, че ще станем Мека за независимите професионалисти, но ето че се случи”. След две години, Hubud се мести в по-голямо помещение – бамбуковата тематика се запазва, както и прясно приготвеното кафе – с планове за нови офиси на други места из Азия.

По статията работи Николай Желязков


Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още анализи:

Още новини: