Някои от моралните въпроси около “Изкуствения интелект”
Постигнатият напредък в създаването на изкуствен интелект доближаващ се до нивото на човешкия разум, че и отвъд, накара доста известни хора да изразят опасения.

Бил Гейтс, Стивън Хокинг, Елън Мъск и други допуснаха, че заплахата на 21 век може да се окаже изпуснатия от контрол процес на самообучение на изкуствения интелект, което би могло да представлява заплаха за съществуването на човечеството.

Социалните мрежи и всички дигитални средства за масова комуникация са точно такъв терен, който дава възможности за изкуствения интелект да набира информация, да я структурира в знание, да се самообучава на разсъждение, разбиране, вземане на решения и привеждането им в действие, включително и да имитира емоции. Вече почти няма образован човек на планетата, който да не е включен/свързан в дигитална мрежа за комуникация и обмен на информация.

Представяте ли си суперкомпютър или клъстер, който набира бази данни, обработва ги и се саморазвива чрез интелекта на няколко милиарда човека. Машинен разум без емоция, емпатия, понятие за страдание, болка и свързаните с тях прояви на морал, милосърдие и взаимопомощ. Най-интересно ще стане, когато към такъв интелект се прикачи и управляема роботика – тогава…

Реклама

Inspiration Hub

 

Коментари

Реклама

Още анализи:

Още новини: