Пътят на красотата: От "куфарни" токсини до модерни продукти
"Когато настъпи 47-ят ми рожден ден през юли, бях толкова смутена от вида си, че избягвах фотоапарати", споделя известна дама, свикнала да бъде обградена с медийно внимание. Много жени над 40, независимо дали са известни лица или не, започват да виждат промените по лицето си и се впускат панически да търсят решение за подмладяване. Ето защо дискутираме вредата и ползите на продукта "Ботокс" - популярен по целия свят и предизвикващ десетки години разнообразни полемики. Има ли презимства този продукт и какво може да се очаква след терапията? Мнението е на известния дерматолог д-р Радина Денкова.

Има пациенти, които са силно резервирани, когато се заговори за терапия с "ботокс", но все пак търсят начини да подмладят лицето си, има ли място за притеснения?

Много често при консултация пациентите споделят с мен предишен опит с ботулинов токсин, когато лицето им е изглеждало неестествено, изражението – замръзнало и фиксирано, веждите или „гротескно“ повдигнати или навъсени и паднали над очите. В такива случаи аз обяснявам на моите пациенти, че има различни начини на поставяне на ботокс, различни техники, при използването на които терапията с ботулинов токсин дава изключително елегантни и естествени резултати.

Има ли еволюция при този продукт от времето на първото му внасяне у нас и досега?

Наистина, преди десет години, когато техниките бяха съвсем различни, когато в България се внасяха „куфарно“ токсини с неустановен произход и състав, резултатите бяха много различни. Мисля, че това време отдавна отмина, днес реално и официално регистрирани в ИАЛ са само два токсина – Botox® на американската фирма Алерган и френския Диспорт. Тези два токсина единствено дават сигурност при работа, спокойствие както на лекаря, така и на пациента. Именно тези продукти, използвани в оптималната доза за всяка област, дават мекота в изражението, изпъват бръчките между веждите, челото и пачия крак, без да губят напълно мимиките и експресията на лицето. Това означава по-младежко лице, по-меки линии, възвръщане на естествения баланс и хармония в лицето.

Все пак страхът, че продуктът вреди не е преодолян напълно?

Не знам по какви причини битува мнение за ботокса като за нещо много вредно, токсично и едва ли не отровно. Колкото и да е неприятно сравнението, често обяснявам на моите пациенти, че едно дете с ДЦП( детска церебрална пареза) получава десет пъти по-голяма доза ботокс, за да може да отпусне мускулите на крайниците си и да може да ходи, отколкото дозата за едно цяло лице. Сравнението давам най-често, за да убедя пациентите в безвредността на лекарството.

Напоследък пациентите се опитват да избягат от ефекта на замръзналото изражение на челото и очите, търси се по-балансиран ефект, където лицето изглежда естствено и подвижно?
Само перфектни познания на анатомичните структури под кожата и разбирането на продукта могат да бъдат гаранция за добре свършена работа. От всичко казано досега не мога да не подмина и факта, че за да си свършим добре работата, трябва да бъдем честни с пациентите по отношение на това, дали той е подходящ или не за терапия с ботокс.

Кои пациенти не са подходящи и им препоръчвате да се въздържат?

Възрастни пациенти, при които наличието на бръчки се дължи не само на мимики, а и на отпускане и остаряване на самата кожа не са подходящи за тази процедура. Не препоръчвам също терапия с ботокс на много млади момичета, които нямат видими мимически бръчки и хиперактивност на мускулите. Забранявам ботокс терапия на бременни и кърмачки, а също така и на пациенти с активни неоплазмени заболявания. Във всички останали случаи терапията с ботокс дава елегантно, естествено и младежко изражение на лицето, възвръща натуралната красота и всичко това се случва само за пет минути.
Доколко приложението на козметични продукти, които се предлагат с ботоксподобен ефект, би могло да замести инжекция ботокс?

Тези козметични продукти не съдържат ботулинов токсин, а са разработени на базата на хексапептиди, които имат ботоксподобен ефект. Навлизайки в кожата, хексапептидите могат да отпуснат само повърхностните мускулни влакна и да тонизират епидермиса. Те не могат да проникнат в дълбочина и да достигнат съответната мускулна група. Напоследък в козметичните продукти се влагат и т.нар. октапептиди, които са на базата на белтъчни вещества, различни химични субстанции, извлеци от растения, но и те действат на повърхностните мускулни влакна.

Какви са вашите експертни препоръки за прилагането на процедури с ботокс?

Всеки, който е решил да си инжектира ботокс, задължително трябва да изиска сертификат и паспорт за съответния продукт от лекаря. Не бива да се поставя нова доза преди да е изтекъл срокът на действие на предишната. Освен това инжектирането на ботокс трябва да става само от лекар, тъй като се поставя в строго определени точки, а козметиците не са обучени за тази цел.
 
 

*Какво е ботулиновият токсин:

Ботулиновият токсин се синтезира и отделя от специфичен вид бактерии –Clostridium Вotulinum. В природата те съществуват в анаеробна (безкислородна) среда. Познати са няколко типа ботулинов токсин, като за медицински цели се използва основно тип А и много рядко – тип В. Инжектирането му в минимални количества директно в мускулатурата предизвиква релаксацията й и изглаждане на кожата. Това инжектиране в мускулите не може да предизвика заболяването ботулизъм. Ботулиновият токсин е открит през 1822 г., но едва от 1968 г. започва употребата му за медицински цели. 1978 г. бележи началото на прилагането му в офталмологията и неврологията за лечение на някои заболявания. От 1992 г. се използва за третиране на мимическите бръчки на лицето.

Реклама

Още от новини:

Коментари

Реклама

Представяме ви:

Още съвети: