За „представяме ви“ 10 години по-късно, имаме нов шанс

Очакванията за бързо стопяване на разликата в стандарта на живот между България и останалите страни от новото ни европейско семейство не се оправдаха, каза Кристалина Георгиева, зам.-председател на Европейската комисия по повод навършването на десет години от деня, в който България подписа Договора си за присъединяване към Европейския съюз.

На 9 февруари 2010 г. Кристалина Георгиева поема поста член на Европейската комисия с портфолио Международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи. От 1 ноември 2014 г. тя изпълнява длъжността зам.-председател на ЕК и европейски комисар за еврокомисар за бюджета и човешките ресурси.

„Преди десет години на днешната дата, 25-ти април, България подписа договора си за присъединяване към Европейския съюз. Ползите за страната ни бяха осезаеми – само през следващите две години преките чуждестранни инвестиции скочиха от 4 на близо 14 млрд. долара. Към тях се добавиха и еврофондовете, които рязко подобриха инфраструктурата в страната. Пример е пътната мрежа - за тези десет години тя нарасна с над 1 000 км нови или значително подобрени пътища.

Но очакванията за бързо стопяване на разликата в стандарта на живот между България и останалите страни от новото ни европейско семейство не се оправдаха. България се присъедини към Европейския съюз в труден момент – началото на най-тежката финансова и икономическа криза от Втората световна война насам.  Проблемите в Еврозоната изместиха вниманието от темата за изравняване на стандарта. У нас без външен натиск мотивацията за трудните промени намаля.

Това най-силно се отрази на институционалната среда - както показват мониторинговите доклади на Европейската комисия, все още имаме работа за вършене, за да гарантираме онези правила, които да дадат на хората и на бизнеса сигурност и възможност да се реализират. Цели 96% от българите виждат сериозен проблем със съдебната система.  Не са изкоренени корупцията и организираната престъпност. Изостават реформите в образованието, администрацията, здравеопазването, пенсионната система.

Днес, 10 години по-късно, имаме нов шанс и трябва да се възползваме от него. Европа излиза от кризата – тази година за първи път от 2008 г. се очаква положителен икономически растеж във всички страни-членки на ЕС. Амбицията на новата Европейска комисия е да разшири и задълбочи общия пазар - да изградим енергиен съюз, единен цифров и капиталов пазар. През следващите месеци ще заработи и планът Юнкер, който цели да привлече инвестиции от поне 315 млрд. евро в икономиката на континента.

В България днес има стабилно правителство. Обществото иска промяна. Имаме подкрепата на европейските ни партньори. Разполагаме с 32 млрд. лв. от европейските фондове за 2014-2020 г. Налице са нужните предпоставки, за да успеем.

Ще бъде ли различно след 10 години? Ще можем ли да погледнем назад и да си кажем - да, този път постигнахме това, за което си мечтаехме? Какъв ще бъде отговорът, отново няма да зависи само от нас. Но нека това, което зависи от нас, този път да направим.“

Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: