Българските реакции за Гърция

Ципрас експериментира с цял един народ, смята Мартин Димитров от Реформаторския блок.

"Все повече си мисля, че Ципрас смята да докара Гърция до фактически фалит и да обвини ЕК, че е виновна. Да вземе решение Гърция да напусне еврозоната или да принуди ЕК да няма избор по този въпрос. След това, крайната цел е преориентиране към Евразийския съюз. Не виждам обаче, как ще остане на власт и как ще спечели референдума. Банковата ваканция в Гърция до голяма степен ще парализира икономиката. Вече има опашки за горива. Ще има опашки и за други стоки. На този фон, не ми е ясно как тези хора ще подкрепят предложенията на Ципрас. При загубен от него референдум е логично да следват предсрочни избори и друго управление. Някой експериментира с цял един народ!", написа Димитров в профила си в социалната мрежа.

ЕС показа капацитет, коментира д-р Илко Семерджиев

"ЕЦБ е решила да запази спешната си ликвидна подкрепа за гръцките банки – изключително добро решение! По този начин ЕС показва, че няма да отговори на глупавата арогантност на Ципрас и ще помага на Гърция независимо от решенията на гръцкото правителство. В същото време тази помощ има много къс хоризонт на евентуална валидност – до референдума. Ако гърците решат да послушат призива на Ципрас, ЕЦБ ще „уважи“ гласът на суверена и ще ги остави с чиста съвест на собствените им решения. Това е знак към гръцките граждани с много ясен смисъл – ако не ви трябваме ние няма да се натрапваме, но ако искате да продължим да ви помагаме – бламирайте Ципрас. Европейците направиха показно на „родителя“ на демокрацията. Ще я спасят въпреки глупостта на Сириза, но ако давещите се не искат да поемат подадената ръка ще трябва да си сърбат сами попарата, която сами надробиха. Въпреки хулите по еврочиновниците ЕС показва капацитет, което ми вдъхва известно доверие в здравия им разум. Дано не се лъжа!", е коментарът на д-р Семерджиев.


Говорителят на Външното министерство Бетина Жотева също изрази позиция в социалната мрежа. В профила си тя написа: "Напоследък направих две много важни открития, за които не подозирах, че не съм знаела: - не си връщаш заемите - защитаваш свободата на словото, не си връщаш заемите - пазиш националния суверенитет"

За бившият служебен министър на екологията Юлиян Попов трябва да се потърсят възможностите в настоящата ситуация. По негови думи "Всички се притесняват от проблемите. които гръцката криза би могла да създаде в България. Бих се запитал и какви са ползите, които България може да извлече от гръцката криза. Такива има."

А междувременно БНБ ни успокоява:

"Всякакви действия на гръцкото правителство и централна банка за налагане на мерки в гръцката финансова система нямат правна сила в България и не могат по никакъв начин да засегнат нормалното функциониране и стабилността на българската банкова система."