Ах, тази голяма луда гръцка буря

България фалира при Луканов и хиперинфлира при Виденов с катастрофални резултати. Още ни е трудно да се съвземем от бруталния крах на 90-те години. За съжаление, Гърция се насочва по същия път. Това не е пътят на успеха и достойнството, това е пътят на късогледата идеология и провала. Предстоят трудни времена за южната ни съседка. Георги Ангелов

Между другото ограничението на тегленето от банкомати по 60 евро на ден може да се окаже много благотворен импулс за икономиката им. Ограничението не се отнася за плащания с карти. Тоест, можеш да теглиш по 60 евро, но в същото време можеш да си купиш с карта яхта за 5 милиона. Като нищо можем да очакваме бум в продажбите на дребно, защото хората ще искат да си изхарчат парите вместо да рискуват обезценка. Сериозен ръст на продажбите ще означава, че бюджетът ще се пука по шевовете от приходи от ДДС. Защото като плащаш с карта трудно можеш да криеш данъци. А гърците няма да плащат с кеш - ще го трупат под дюшека за всеки случай. Междувременно дефицитът в гръцкия бюджет се е съкратил с 30% от началото на годината спрямо 2014. Очакват ни интересни времена. Владислав Панев

Джордж Фрийдман, Стратфор:
Никой изобщо не си е й помислял някога, че гърците ще могат да върнат тези заеми.
...Целта на германците е да запазят непокътната не само еврозоната, но също зоната за свободна търговия и властта на Брюксел над европейската икономика.
Германия досега избягваше крайна кризисна точка, като уреждаше безконечни поредици споразумения с Гърция, които гръците не можеха да спазят и които никой не очакваше от тях да спазят, но които позволиха на Берлин да твърди, че гърците капитулират пред германските искания за икономии.

Предричаният апокалипсис не настъпи. Гърция все още не е във фалит, поне не формално. Разумът започна да надделява, а търсенето на разумен компромис взе превес над безумните емоционални изблици. В тази ситуация обаче все по-отчетливо се открояват следващите критични етапи от разрешаването на европейската финансова и икономическа криза. Затова европейският политически елит е длъжен да поеме лидерската си роля и да преведе общия ни европейски проект през трудностите, а не да се крие зад въобразени проблеми с партньорите си от еврозоната. Георги Киряков

Същността на българския спор е "Гърците трябва да си плащат". И ако някой възрази, че мерките на кредиторите са правилни, веднага излиза защитник на правото на гърците да ядат и да пият без да плащат. Елементарно психологически и плоско политически.
Въпросът е икономически сложен и едва сега, когато Гърция влезе във фалит, взеха да се чуват гласове, че мерките на кредиторите, приложени досега, са погрешни.
Излиза, че не само СИРИЗА казва, че са погрешни. Това май е новина.
Сега да видим колко време ще е нужно, за да признаят грешка и онези, които прилагаха и подкрепяха мерките. Иван Бакалов

Бен Чу от британския в. "Индипендънт":
Гръцкият фалит е кулминация от грешки на МВФ и егоизма на Берлин и Париж.
"Как стигнахме дотук? Защо се получи така, че Гърция се присъедини към Сомалия, Судан и Зимбабве и официално получи от МВФ статута "просрочен платеж", пита журналистът. По думите му поставянето на Гърция в една редичка с тези "недееспособни държави" е унижение. "Но не се заблуждавайте: това е унизително и за МВФ", твърди експертът.

Гръцкият фалит е "кулминация от верига от погрешни преценки" от страна на базирания във Вашингтон фонд, като първите грешки са били направени още през 2010 гина, когато Брюксел призова да се окаже финансова помощ на Гърция, смята журналистът от "Индипендънт". От негова гледна точка, бившият ръководител на МВФ Доминик Строс-Кан е трябвало да отпише държавният дълг на Гърция, който по онова време вече е бил достигнал 133% от БВП на страната. Но вместо това той отстъпи пред настойчивите изисквания на европейските политици, които се бяха обявили срещу реструктурирането на гръцкия дълг.

По думите на Бен Чу "положението е станало скандално" заради германския канцлер Ангела Меркел и бившия френски президент Никола Саркози, които са се безпокоили за немските и френските банки. Значителна част от дълга Гърция е дължала именно на тях. При реструктуриране те биха понесли големи загуби.
МВФ не трябваше да се съгласява с условията на Меркел и Саркози, фондът демонстрира "некомпетентност и страхливост". Ще минат много десетилетия преди МВФ да възстанови репутацията си, увредена от ролята му в гръцката катастрофе, предрича Бен Чу, цитиран от Бгнес.

Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: