Как оцелява Тръм?

На 6-ти август 2015г. се провежда президентският дебат на Републиканската партия на Съединените Щати. Всички заинтересувани от съдбата на американската политика застават пред телевизоите в очакване на дебата между политическите лидери.  Републиканският “булдог”, Доналд Тръмп, не разочарова своите поддръжници. Хората, които не са запознати с него като личност може да останат шокирани от подхода на Тръмп към всеки един въпрос, но за всички останали това не е нещо неочаквано. Поставен в напрегната ситуация, “бясното куче“ на политиката нападна врага без страх, без милост и  без да отстъпва назад.

Това е тайната, която се крие в успеха на Тръмп. Това типично негово държание му спечели популярност сред Републиканците в Америка и ще определи дали той ще преуспее като кандидат за президент или ще претърпи грандиозен разгром.

Водещият модератор на дебата, Мегън Кели от телевизия Fox се опитва да провокира Тръмп, като му задава въпрос дали,  след като често нарича жените “дебели прасета”, “кучета”, “мърли” и “отвратителни животни”  означава, че той няма правилния темперамент, за да бъде президент. В отговор той няма друг избор освен да “заголи агресивно зъби”. Отговорът му е, че страната е в прекалено окаяно състояние, за да се замисля за политическа коректност в думите си. Към това изказване добавя саркастично, че съжалява, ако на Кели не й харесва изказването му и като последен “вой” добавя заплаха. “Държа се добре с теб, но мога и да не се държа така, като се има в предвид начина, по който се отнасяш с мен”.

Веднага след дебата, Тръмп изпълнява заплахата си. Той обявява, че Кели го е “бомбардирала” и че се е държала непрофесионално, като добавя определението “тотално надценена и гневна” по нейн адрес, след което публикува съобщение в социалните мрежи, наричайки я “празноглавка”. Подобни изказвания и обиди са присъщи за Тръмп. Учудващо е, че той не изпитва никакво угризение за изказванията си и това не се променя във времето. Той не се отметна от думите си, когато нашумя скандалът с президентската му реч. Тогава определи мексиканските емигранти като “изнасилвачи” и “убийци”. Така и в тази ситуация Тръмп върви само напред и никога назад. Четири дни след дебата, по време на сутрешното предаване на MSNBS, наречено “Morning Joe”, милиардерът продължи с контраатаките срещу Кели - “Да ви кажа истината, мисля че тя трябва да ми се извини”.

Важно е да разберем, че тези изказвания са слабо свързани с отношението на Тръмп към жените и мексиканците, а са пряко следствие от дългата история на семейство Тръмп да се впускат с главата напред и да грабват всяка една възможност за печалба, викайки “carpe diem” ( Живей за момента) с пълно гърло.

За неговият дядо, Фридрих Тръмп (първоначално името се е изписвало – Дръмф), емигрант от Германия, тази сентенция означавала експлоатиране на златната треска в Клондайк през 1890 г. Той предлагал храна, алкохол и женска компания на миньорите по устието на река Юкон. За неговият баща това означавало да използва нововъведените правителствени ипотечни гаранции, за да построи хиляди къщи и апартаменти в Бруклин и Куйнс, Ню Йорк.

За Доналд означава да използва силата на модерните техники за брандиране, за да се превърне в непреодолима сила в сферата на луксозните имоти, казината и телевизионните предавания.

Доналд и неговите братя са отгледани под строгия режим на баща им. Те изратсват с нагласата да бъдат “убийци”. Най-важният урок и закон за тях е да печелят на всяка цена и Доналд е най-добрият ученик на баща си. Мантрата предавана през поколения в семейство Тръмп е никога да не се отказваш. Обучен от дете да не позволява никой да застане на пътя му, кандидатът за президент е готов да мине през всеки и всичко докато стигне до Овалния офис.

Президентският дебат е само една глава от книгата за живота на Тръмп, която разкрива “изкуството да убиваш”, в което той е майстор. Странно как последствията от този дебат изглежда са нито положителени нито отрицателни  за имиджа му. За тези, които са противници на кандидатурата на Тръмп, думите му само потвърждават, че той не трябва да е следващия лидер на Америка, но за хората, които го подкрепят, дебатът е поредната причина да застанат до своя лидер и да го подкрепят.

Относно изказванията му за жените, те могат да се определят като противоречиви. Пред телевизия ABC, той споделя, че организация Тръмп, кръстена на семейното име, има дългогодишна практика да дава управленски позиции на жени. “Те изпълняват феноменално задълженията си”, казва той “Те правят пари за мен. Те правят пари за себе си.” В същото време няма да ви е трудно да намерите груби и шовинистични изказвания от страна на Тръмп по адрес на жените.

Разглеждайки личния му живот откриваме, че държанието му към първите му две съпруги е далеч от джентълменско. Той се развежда с първата си съпруга и майка на три деца, оставяйки я със скромна издръжка. По адрес на втората си съпруга и майка на четвъртото му дете, свидетели казват, че коментарите му са меко казано неуважителни - “хубави гърди, никакъв мозък”. Тя също е изоставена от Тръмп с още по-малка издръжка.

Към този момент Тръмп все още държи най-голямата част от вота на републиканците в Америка. Не може да го отпишем от надпревата за президентското място, макар неговата кандидатура и държание да са осмивани от много хора, включително и от медиите.

Майстор в сферата на продажбите, Тръмп е развил умението да разчита какво търси масата от бялото американско население. Не това, което те казват, че искат, а това, което те наистина искат! Например, докато той прави първите си крачки в сферата на луксозните имоти в Манхатън през 1970 г., всички твърдят, че заможните хора предпочитат имоти в класически стил, които скриват високите финансови възможности на собствениците им. Тръмп успява да види и тази илюзия и към момента е сред един от големите притежатели и търговци на луксозни, грабващи вниманието имоти.

Неговото нетно финансово състояние се определя на 8,7 милиарда долара. Концентрирано в уникален човек като Тръмп, това състояние гарантира, че той ще продължи да бъде тема за разговор без значение дали ще победи или ще загуби президентските избори.