Telerik, a Progress Company, обяви резултатите от най-новото си проучване в сферата на разработката на мобилни приложения. Проучването, в което участваха над 3000 ИТ специалисти и разработчици, показва че 57% от анкетираните отскоро се занимават с разработка на мобилни приложения или никога не са създавали такива.
Според анализа на резултатите разработчиците се нуждаят от правилните решения и процеси, за да продължат и разширят разработката на мобилните приложения.
Разработчиците на мобилни приложения - възпрепятствани от ограничени ресурси
На фона на нарастващите интерес и потребление на мобилни приложения разработването им расте със значително по-нисък темп от очакваното. По-малко от половината от разработчиците - 47%, разработват средно по едно функционално мобилно приложение на година.
Запитани кои са предизвикателствата за тях, участниците цитират непрекъснато променящите се технологии и принципи на разработка на приложения (16%), липсата на време (19%) и подходящи инструменти (15%), както и съществуващите бюджетни ограничения.
Потребителското преживяване, е ключова предпоставка за успех
Според участниците в проучването най-добрата причина за ползване на мобилно приложение е подобряване на ефективността. Други Причини са: създаване на нови възможности за приходи (39%), увеличаване продуктивността на служителите (38%), подобряване обслужването на клиентите (35%) и осигуряване на по-добро взаимодействие с клиентите (34%).
Според 44% от анкетираните потребителското преживяване е най-важната част от всяко приложение, следвано от леснотата за поддръжка (24%), производителността (15%) и сигурността (11%).
Необходимост от по-гъвкав подход за разработка, съобразен с разнообразието от платформи
Проучването показва също, че разработчиците създават приложения за всички съвременни платформи. Най-голяма част от анкетираните - 76%, разработват за Android, 63% за iOS, а 40% за Windows Phone. Над 80% от разработчиците с фокус върху iOS създават приложения и за Android.
Многоплатформеният подход е задължително изискване за мобилните приложения, но той е и едно от основните предизвикателства пред разработчиците.
Нови предизвикателства за разработчиците на приложения
Запитани за бъдещето на мобилните приложения, разработчиците цитират редица платформи, в допълнение към мобилните, за които предстои да разработват приложения – уеб (87%), десктоп (62%), „Интернет на нещата“ - IoT (22%), преносими устройства (wearables) (6%) и други.
Следващото голямо течение в разработката на приложения в сферата на IoT ще бъдат носимите устройства като Apple Watch, сочат резултатите. Над една-пета от участниците в проучването сериозно планират да създадат приложение за носими устройства през 2015 г.
С цялостния доклад и пълните резултати от проучването можете да се запознаете тук.