Космическият апарат New Horizons започна да излъчва натрупаната информация към Земята

Когато космическата сонда "Нови Хоризонти" извърши историческия полет около Плутон, бе събран огромен обем информация за тази планета-джудже и нейните луни. Тъй като сондата се намира на разстояние повече от 4,8 милиарда километра от Земята, предаването на тази информация ще отнеме доста време.

За ускори процеса NASA стартира интензивно излъчване на данните от безпилотния космически апарат, който ще предаде десетки гигабайти нова информация през следващите 12 месеца.

Досега сондата предаваше малки обеми информация, предимно за енергията на частиците, слънчевия вятър и космическия прах, а изпратената съвсем малка част от изображенията служеше за проверка работоспособността на системите. Но на 5-ти септември тази година NASA започна да получава истински съкровища, публикуването на които се очаква да стане съвсем скоро.

Космическият апарат New Horizons започна да излъчва натрупаната информация към Земята

Сега започва фазата на активното предаване на данни, които ще се приемат от Deep Space Network (DSN) - масива специализирани антени на NASA, които се използват за работа и при други космически мисии, като например Вояджър.

Скоростта на предаване на данните от разстояние 4,8 милиарда километра е в пределите на 1-4 килобита в секунда. Екипът на NASA започва да качва в Глобалната мрежа нови, необработени фотографии (pluto.jhuapl.edu/soc/Pluto-Encounter/index.php), заснети с помощта на Long Range Reconnaissance Imager (LORRI).