Икономическият ефект на тероризма
Какви са загубите за икономиката и бизнеса?

Новината на френското правителство за растеж на икономиката на страната, която бе  съобщена ден преди атаките, бе помрачена с атентата на ИДИЛ.

Потенциалният икономически спад за френския бизнес е обяснен в следните 5 направления:

1. Терористични прецеденти

Ден след атентата на 11-ти септември в Ню Йорк, индексът S&P 500 се понижи с 5%, но към края на годината пазарът се бе възстановил и се бе повишил с 5.1%. Бомбеният атентат в Мадрид през 2004г. избута надолу испанския фондов пазар с 3,1%, но годината приключи с 9,5% растеж. След атентата в Лондон през 2005г., FTSE 100 се понижи с 4% преди да завърши годината с 7,4% растеж.

Прекалено рано е да спекулираме за стойността на парижките атаки върху френската икономика, но индексът CAC 40 е спаднал само с 0,4% към момента сравнено с 11 ноември, два дни преди атаките.

2. Военни разходи

Подобни атентати могат да доведат до обратни военни действия, а с тях и до големи разходи. В отговор на нападението над Световния търговски център, Америка започна 13 годишна война с Афганистан, която й струваше 685,6 милиарда долара, съобщено от Congressional Research Service. Войната в Ирак генерира разходи за 814.6 милиарда долара. Двете заедно струваха животите на 6,800 американски военнослужещи. Десетилетие и половина по-късно още не е ясно дали Америка е по-защитена в следствие на войните, които води.

До септември 2015г. Франция бе ограничила кампанията си по бомбардиране на ИДИЛ в Ирак и отговаряше за само 3% от въздушните нападения съвместно с Америка. За последните две седмици е провела три вълни от нападения над сирийските бази на ИДИЛ. Президентът Франсоа Оланд обяви, че Франция е “във война” с ИДИЛ и сподели, че военният отговор ще наложи големи разходи в момент, в който страната се нуждае от стриктна фискална политика.

3. Потребителска увереност

Една от многото причини тези атаки да са толкова силно тревожни, е защото тяхна цел бяха произволни места посещавани от парижани. Изглежда терористите отправят послание, че никой не е в безопасност, без значение политическите им убеждения или религия.

Икономиката на Париж се базира предимно на нощния живот. В следствие на атентата над списание Charlie Hebdo, ресторантите и баровете претърпяха 68% спад на резервациите. Имайки предвид мащаба на атаката този път, Франция трябва да се подготви за още по-отрицателни резултати.

4. Туризъм

Франция е най-посещаваната страна в света за 2013г. с 83 милиона чуждестранни туристи. Туризмът е 7 процента от БВП на страната. След подобни атентати, намалява доверието не само на местните потребители, но и това на туристите.
Акциите на Air France и на френската група хотели Аccor паднаха с 5 %.

Двайсет дни след нападението над Charlie Hebdo, приходите от туризъм спаднаха с 51%. Според анализ направен от BBC, страните, които имат продължителна история на терористични атаки страдат повече от тези, които са жертва на еднократни нападения. Ако във Франция се случи още една атака в следващите месеци, тя може да влезе в категорията на страни с постоянна терористична заплаха.

5. Изход от Евросъюза

Икономическата сила на една страна е силно определяща за политическото й влияние в Еврозоната. Франция е втората по големина икономика в Европа. Нейния БВП е 15.3% от този на Евросъюза. Политически Франция изпълнява важна роля, като предлага компромисни решения на създаващите се ситуации, докато Германия изисква налагането на строги мерки на страните от съюза. Този баланс е силно определящ за политическия живот в Еврозоната.

Атентатите са силен фактор за избирателността на гласуващите. Подобни трагедии могат да донесат много гласове на опозицията на президента Оланд, която има силно рестриктивни политически вярвания и дори убеждения, че Франция трябва да напусне Еврозоната.

Съществува реална възможност проблемите за Франция и Еврозоната тепърва да предстоят.