Финансите на ИДИЛ
Активите на терористичната организация се оценяват на близо 2 милиарда долара.

Оръжия, коли, заплати, пропагандни видео материали, международни полети – всички тези неща изискват средства. Скорошните атаки в Париж, за които ИДИЛ пое отговорност, предполагат, че терористичната организация не е закъсала за пари.

Дайвид Коен от Министерството на финансите на САЩ описва ислямската държава като “вероятно най-добре финансираната терористична организация, с която сме се сблъсквали”.

Оценките за финансовата сила на групировката варират, но това което е сигурно е, че техните приходи са силно диференцирани. Ако един от техните източници на финансиране бъде спрян те могат да разчитат на други, за да продължат със своята дейност.

Основните им източници на приходи изглежда са търговията с петрол и антики, такси и откупи. Средствата им нарастват с разширяването на територията, която управляват.

Според оценка на Rand Corporation, цялостният приход на ИДИЛ е нараснал от по-малко от милион на месец през 2008г. до приблизително три милиона на ден през 2014г.

ИДИЛ има и други разходи освен тези за терористични атаки и война.

Тя ръководи училища, религиозна полиция, публични кухни, ислямска правосъдна система и дори отдел за защита на потребителя. ИДИЛ плаща на своите бойци близо 400 долара месечно, което е повече отколкото ще получавате, ако работите за администрацията на правителството на Ирак.

Ислямската държава е учредила дори централна банка и планира скоро да започне печатането са собствена валута.


Финансите на ИДИЛ

Без подходящи средства, които да осигурят публичните блага за населението, което живее на територията на ИДИЛ, е възможно недоволството на народа да доведе до края на организацията. В допълнение на напрегнатата ситуация се съобщава в доклади от територията, че там цари силно раздвоение на обществото, в което терористите и техните семейства живеят добре, а повечето други хора страдат. В тази ситуацията икономиката се мъчи да оперира, което оставя ИДИЛ със все по-малко приходи от такси и търговия.

Ако разгледаме ИДИЛ като отделна страна, то тя ще е доста бедна, но ако погледнем на нея като на терористична организация, ще видим, че е сред най-богатите.

Ето източниците на приходи на ИДИЛ:

Петрол

Терористичната група предимно рафинира петрол чрез малки мобилни рафинерии, след което го транспортира до турската граница с камиони. Там той бива продаден на търговци или разменен за други стоки. Този вид търговия е незаконен затова и цената на петрола е много по-ниска от пазарната. Контрабандистите използват мобилни апликации като  Whatsapp, за да контактуват и да координират размяната на стоки.

Приходите от продажбата на петрол са силно застрашени от въздушните атаки на САЩ и други страни. Също така има голяма липса на квалифицирана работна ръка, която да извършва обработката на тези стоки. Експертите и инженерите са напуснали региона или са станала жертва на войната.

Приходите от петрол са приблизително 38% от цялостния доход на организацията.

Таксуване и изнудване

Ислямската държава контролира огромна територия. Тя таксува живущите в тези райони. Някои от таксите са поносими за бита на хората, но други граничат с изнудване.

Таксува се продажбата на стоки, услугите за бита, като електричество и вода, телекомуникациите, паричните преводи, заплатите, преминаването на камиони през тяхната територия и много други. В доклад на Thomson Reuter се посочва, че тази система от изнудване може да докара приходи от 360 милиона долара годишно.

Отвличания и откупи

Доклад на ООН от октомври 2014г. твърди, че ИДИЛ е генерирала приходи в размер от 35 до 45 милиона долара за изминалата година от откупи. Някои от отвличанията са на заможни хора от собствените им територии.

Дарения

Макар ИДИЛ да не е главно финансирана от богати дарители, средствата, които се заприходяват никак не са малки.

Предполага се, че терористичната организация е получила близо 40 милиона долара през 2013г. от богати бизнесмени, заможни семейства и дарители от Саудитска Арабия, Катар, Кувейт и Обединените арабски емирства.

Продажба на антики

С териториите завладени от Ислямската държава идват и културните богатства на региона като музеи, частни колекции и археологически обекти. Според Financial Action Task Force, ИДИЛ контролират 4 500 археологически обекта. Експерти от САЩ оценяват годишния приход от търговията с ценни предмети на малко над 100 милиона годишно.

Иракски банки

Министерството на финансите на САЩ калкулира, че ИДИЛ печели близо половин милиард долара за 2014г. от изземване на средства от клонове на банки в северен и западен Ирак.

“Преди да превземат град Мосул, тяхната финансова сила се равняваше на 875 милиона долара. След ограбването на банковите клонове и военните боеприпаси, те са добавили приблизително 1.5 милиарда долара към тази сума” споделя разузнавателен агент на САЩ пред вестник Guardian.

Продажба на заграбени стоки

Ислямската държава завладява територии в Ирак, където намират американски автомобили, оръжия и амуниции, които могат да се продават.

Недвижими имоти

Според Niqash.org друг приход за терористичната организация е отдаването под наем на имоти, които са били собственост на хора починали или мигрирали към по безопасни зони.

Селско стопанство

ИДИЛ контролират някои от най-плодородните земи на Ирак и Сирия, които произвеждат голямо количество пшеница и ечемик. Според Thomson Reuters, ако тези реколти бъдат продадени с 50 процента намаление в цената  на черния пазар, това може да генерира 200 милиона долара годишен приход за ИДИЛ.

Фосфат, цимент и сяра

Районите, които се управляват от Ислямската държава са много богати на природни ресурси включително фосфат, цимент и сяра. Thomson Reuters оценя годишните приходи от фосфат на 50 милиона долара годишно, а тези от сяра и цимент на 300 милиона долара годишно.

Трафик на хора

Множество доклади показват, че ИДИЛ продава на жени и момичета за брак или сексуални услуги.

Финансите на ИДИЛ