Проблемът в Китайската икономика (видео)
Не може да се избягва финансовата гравитация дълго време. В даден момент това което е полетяло безпричинно трябва да се приземи, без значение усилията на правителството. Казано по-просто на 7-ми януари 2016 година станахме свидетели на поредния кошмарен ден за китайския фондов пазар.  

В четвъртък пазара бе отворен само за 14 минути преди да бъде закрит след спад от максимално допустимите 7 процента. Това се случва за втори път тази седмица и загубите са почти достатъчни да премахнат растежа от миналото лято.

Финансовия балон на китайския фондов пазар се пропуква и това е напълно разбираемо и дори очаквано до някъде. Все пак това е съдбата на балоните, те се пукат. По дефиниция те не могат да функционират дълго време, защото не отговарят на реалността на икономиката, и са изкуствено създадени.

Трябва обаче да си зададем въпроса, на какво точно се дължат последните спадове? Отговора е много прост... на всичко.

Главните заподозрени са икономиката, която забавя своя растеж, въпреки усилията на правителството и правилата, които се налагат за стабилизирането на пазара, които всъщност влошават ситуацията.

Какво означава това?

Ето най-големите проблеми към момента:

1. Дали китайската икономика забавя растежа си или го забавя силно?

Ясно бе, че китайската икономика не може да расте с двуцифрен процент вечно. Сега въпросът е дали ще може да поддържа поне 7 процента растеж. Това е официалната цел на правителството и към момента изглежда, че няма да я осъществят.

Статистическите данни подадени не рисуват най-красивата картинка. Забелязва се спад в един от най-важните отрасли - производството. Правителството се опитва да вземе мерки, които притесняват анализаторите. От август 2015 година е започнала обезценка на китайския Юан, с което правителството се опитва да засили експорта, като се намали стойността му.

Инвеститорите не са привлечени от пободен вид страни. Ако Пекин познава най-добре икономиката си, какво ви говори това, че според него са нужни повече стимули?

2. Мерките на Пекин за подобряване на ситуацията имат обратен ефект

Китайските пазари са доминирани от силно страхливи и едновременно алчни трейдъри. Това води до силно стресови ситуации. Скок с 3 процента на акциите, може да е последван от 2 процента спад в следващата минута, а в края на деня пазара ще завърши с 4 процента растеж. Даже това би бил един доста спокоен ден за Шангхай.

На властите обаче, това не им харесва. Поставени са ограничители на пазара, които трябва да намалят загубите или поне това е идеята зад тях.

При спад от 5 процента пазара автоматично се затваря за 15 минути. След подновяване на търговията са допустими само 2 процента спад преди пазара да бъде закрит за деня.

Това поставя проблем пред търгуващите, като задушава и ограничава търговията. Щом пазара спадне с 4 процента, хората започват да се паникират и да продават от страх, че ако чакат още пазара ще затвори и няма да имат възможност. Това, разбира се, кара пазара да падне до 5 процента и да бъде временно спрян. Следващите 15 минути им дават достатъчно време да преценят къде да продадат акциите си, което докарва останалите 2 процента спад нужни за закриването на пазара за деня.

Така само четири дни след поставянето на ограниченията, правителството обяви, че ще ги премахне.   

3. Забранена продажбата на голямо количество акции

Пекин се опита да спре последния срив на пазара с ограничение за големите акционери и техните дебели портфейли от акции. Те не можеха да продават акциите си продължение на 6 месеца.

Хората се опасяваха, че щом забраната бъде вдигната пазара ще бъде наводнен с акции, което ще доведе до големи загуби. Затова те самите продадоха портфейлите си преди това да се случи. Резултатът е, както се досещате, тотален срив.

Затова правителството направи каквото можа и отново постави забрани на големите акционери. Този път малко по-леки. Позволено им е да продадат 1 процент от акциите си за следващите 3 месеца, но само ако предоставят 15 дневно предизвестие.  

Добрата новина е, че фондовата борса в Китай е прекалено слаба за момента да доведе до сериозни промени в икономиката. Загубите, които се усещат в последствие на другите пазари могат да бъдат възстановени за дни.

По-важната новина е дали икономиката на Китай ще продължи да расте или ще забави темпото си?

Интересното тук е реакцията на правителството и това дали те успяха да преминат теста за компетентност? Резултатът е отрицателен за съжаление.

Могат да се появят нова заплахи за Пекин, защото политици, които са направили толкова много грешки с управлението на борсата, могат да направят същите лощи решения и относно икономиката на страната. Много хора разчитат на Китай и тяхната покупка на сурови материали.

Явно специфичният социализъм в Китай е прост капитализъм, където пазарите биват наказани за „грешни стъпки“. Очаква се да станем свидетели на още много наказания за Китай.


Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: