Ще има ли Америка контрол над продажбата на оръжия?
Сред нарастващия брой на масови престрелки в Америка, президентът Обама призова американския народ да надигне глас срещу Конгреса и липсата на мерки за ограничаване на достъпа до оръжия. Към момента Конгресът още не е предприел сериозни мерки, дори след инциденти като този в училище Sandy Hook от декември 2012г, когато бяха отнети 28 човешки живота.

За това Обама пое инициативата и действа сам – чрез изпълнителни заповеди.

“Всяка година животът на повече от 30 000 американци бива прекъснат от огнестрелни оръжия”, каза Обама по време на пресконференция в началото на 2016 година. “Ние сме единствената страна на Земята, при която е налице подобно насилие с такава честота”.  

Ще има ли Америка контрол над продажбата на оръжия?

Промените имат за цел да затегнат контрола над продажбата на оръжия, но те няма да са достатъчни за пълното спиране на неправомерната продажба. Едни от големите проблеми са тези на “вратичката на оръжейното изложение”, както и ефективността на федералните проверки за желаещите да закупят оръжие. Изпълнителните заповеди ще предприемат и малки крачки към подобряване проследяването на откраднати оръжия и насърчаването на технологични подобрения, които ще въведат иновации за безопасност.

Ето какви са плановете на президентската администрация:

  • Федералното правителство ще издаде насоки, които ще ограничат позволенията за продажба на оръжия без федерално позволение. Идеята е да се засили спазването на вече съществуващи федерални закони, така че да се ограничи покупко-продажбата чрез “вратичката на оръжейното изложение”.

  • ФБР ще наеме повече от 230 човека, които да правят проверки на желаещите да закупят оръжие. Това е 50 процента увеличение на персонала изпълняващ функцията към момента.

  • Правителството също така ще наложи проверки за хората, които се опитват да закупят оръжие чрез юридическо лице, например компания или фонд. В миналото е било възможно избягването на проверка по този начин.

  • Министерството на здравеопазването и социалната политика на САЩ ще финализира приемането на правилото за споделяне на информация за хората с психични заболявания и отклонения за целите на проверки свързани с продажбата на оръжие.

  • Администрацията ще наложи по-строги правилата относно докладването на откраднати оръжия с цел улесняване на работата на полицията.

  • Федералните агенции ще поощрят и финансират допълнителни проучвания за технологии, които ще направят оръжията по-безопасни, главно, за да се намали рискът от инциденти.

Изпълнителните заповеди на Обама са малка, но значителна добавка към вече съществуващите закони.

Ограниченията в Америка за покупка на оръжие са главно за непълнолетни граждани, хора с криминално минало или с психично заболяване.

Ще има ли Америка контрол над продажбата на оръжия?

Дали някои попада в една от тези категории се определя от проверка на неговото минало. Това се прави от лицензираните дилъри преди продажбата на оръжие. Те са задължени да се свържат с ФБР, което от своя страна извършва оценка на криминалното минало и психичното състояние на желаещия да закупи оръжие.

За съжаление тази система е изпълнена с пропуски. Най-разпространеният начина да се заобиколят тези регламенти е частната продажба: ако някой закупи оръжие от приятел или роднина не се извършва проверка.

Най-силната политическа организация, която поощрява притежанието на оръжия от гражданите е Националната оръжейна асоциация NRA, която има голямо влияние над консервативната политическа партия.

Ще има ли Америка контрол над продажбата на оръжия?

Макар през годините да е имало няколко кампании, които са се опитвали да противодействат на NRA, никоя от тях успя да събере влиятелността, която оръжейната асоциация има в политиката. Групите като StopTheNRA.com, не успяха да се задържат  в политическите кръгове дори за няколко години.

Поддръжниците на рестриктивната оръжейна политика са изправени пред голямо препятствие: силната про-оръжейна култура.

“Въпросът е на интензивност срещу предпочитания. Винаги можете да намерите някакъв процент хора, които казват, че подкрепят контрола над оръжията, но дали те ще предприемат сами инициатива и ще гласуват за него? Вероятно, няма да го направят. Опозицията от 4-5 процента, която иска оръжия, е тази която ще защити силно интересите си” коментира Гроувър Норкуйст, републикански стратегист.


Предлаганите от години насам универсални проверки за всички продажби на оръжия, включително за тези от частни лица, биха помогнали да се намали неправилната продажба на оръжия, но те няма да са края на този проблем.
Макар изпълнителните заповеди на Обама да помогнат за ограничаването на достъпа до оръжия, те също няма да намалят нивата на насилие и инциденти до тези в други развити страни.

Нито пък законопроектът на сената ще има подобен силен ефект, ако такъв бъде приет изобщо.

Причината за това е проста: в Америка има прекалено много оръжия. Всяко действие, което не включва намаляване на количеството на оръжия в обществото ще бъде неуспешно в целта си да спре масовите престрелки и инциденти.

Според Дейвид Хеменуей, анализатор в Харвардския университет, ще отнеме десетилетия на предложените мерки за контрол на оръжията, за да имат значителен ефект над обществото. “Предполагам, че ще отнеме много време (десетилетия) за Америка да достигне нивата на насилие чрез оръжия на другите развити страни, защото имаме прекалено много оръжия вече в страната, а към това се прибавя и силната американска култура, която е техен привърженик” споделя той.

За да предостави по-бърз ефект, Америка трябва да намали броя на оръжията, които са вече в циркулация. Други страни са постигали успехи в тази насока. В Австралия през 1996 година, след масови престрелки, законодателната власт постави нови рестрикции за оръжията и въведе задължителна програма за изкупуването им от гражданите, по този начин тя конфискува над 650 000 оръжия.

Подобни мерки са много трудно приложими в Америка, заради различната култура и силното оръжейно лобиране. Именно те притискат Обама да направи тези малки първи крачки сам.