„Панамските документи“
Френският вестник „Монд” и още 106 издания в 76 страни, обединени в „Международния консорциум на разследващите журналисти”, са получили достъп до голям информационен масив, който хвърля светлина върху непрозрачния свят на световните офшорни финанси и данъчните убежища.

За пръв път за него съобщи германското издание „Зюддойче цайтунг“, от което е тръгнало уникално разследване на почти 400 журналисти от около 80 държави и над 100 издания.

Българи не присъстват засега в публикациите, няма и специално отделено внимание на България. По предварителни данни в документите с есъдържа информация за 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78-ма акционери от София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово и Русе, които са свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Антила, Панама, Ниуе и Британските вирджински острови.

Единственият български журналист от екипа от над 370 души е Алексения Димитрова.

2.6 терабайта информация за 214 000 компании. 11,5 милиона файла от архива на панамския офис на „Мосак Фонсека” (Mossack Fonseca), специализирана в плащане към офшорни компании между 1977 г. и 2015 г. Основател й е немецът Юрген Мосак, който отказал да отговори на въпросите на „Зюддойче цайтунг“. Това е най-голямото изтичане на информация, до което някога са се добирали медиите. „Досиетата Панама” разкриват, че освен хилядите анонимни замесени, фигурират много държавни глави, милиардери, големи имена в спорта като Лионел Меси, известни личности или личности, попадащи в обхвата на международните санкции, които са използвали офшорната система, за да прикрият своите активи.

Едуард Сноудън окачестви в Туитър разследването като най-голямото изтичане на документи в историята на журналистиката.

„Това е моментът, в който журналистиката е толкова гореща, че стопява сървърите“, написа Сноудън по повод един от информационните сайтове, който публикува информацията.

Разкриват се офшорните сметки на 140 политици и обществени фигури. Сред тях са президентът на Украйна Петро Порошенко, децата на президента на Азeрбайджан, както и премиерите на Исландия и Пакистан и кралят на Саудитска Арабия Салман.

„Гардиън“ съобщи, че в мрежа от сделки за 2 млрд. евро е открита руска следа. Името на Путин не фигурира, но в по-голямата част от сделките журналистите са се натъкнали на Сергей Ролдугин. Той е челист и диригент в Санкт Петербург, брат му е бил колега на Путин в КГБ. На името на Ролдугин официално се води доста едра собственост в Русия. Включително и в Банка Россия, смятана за банката на Путин. Ролдугин е запознал Путин със съпругата му Людмила и е кръстник на голямата му дъщеря Мария. През 2015 г. в интервю за „Ню Йорк Таймс“ Ролдугин казва, че другите са направили милиони, а той имал вила, кола и апартамент.

Друг близък на Путин – Юрий Ковалчук, директор на банка „Россия“, също фигурира в документите. Според „Гардиън“ той е отпускал необезпечени кредити за 1 млрд. долара от държавната Commercial Bank в Кипър към офшорната Sandalwood Continental. „Гардиън“ се е натъкнал и Генадий Тимченко, петролен търговец, близък с Путин от 30 години, както и братята Ротенберг.

Има документи за офшорни компании, свързани със семейството на президента на Китай Си Цзинпин, както и за делата на покойния баща на британския премиер Дейвид Камерън, депутати от Върховната дума на Русия, деца на руски олигарси и близки сътрудници на Путин като говорителя му Дмитрий Песков.

Премиерът на Исландия е укрил офшорна фирма

Когато Зигмундур Давид Гунлаугсон е станал министър-председател на Исландия през 2013 година, е скрил, че той и съпругата му имат дялове в офшорна компания на британските Вирджински острови, откакто той е влязъл като депутат в парламента през 2009 година. Месеци по-късно Гунлаугсон е продал своя дял във фирмата на жена си за 1 щатски долар. Компанията е притежавала облигации, които първоначално стрували милиони долари в три гигантски исландски банки. Те обаче са фалирали по време на финансовата криза през 2008 година.

Гунлаугсон е договорил сделка с кредиторите на банките през миналата година, без да декларира интереса на семейството му във финансовия резултат. Той отрича този интерес да е повлиял на политическите му решения. Жена му заяви, че компанията е била нейна, а не негова и си е платила всички данъци.