Какво стана с Intel?
Intel и Microsoft бяха бехемотите на технологичния пазар. Дори Apple, една от последните компании, които отказваше да ползва чиповете на Intel се преклони и стана техен клиент през 2006 година. Тогава изглеждаше, че света се задвижва от Intel.

Наскоро обаче нещата не изглеждат по същият начин. Intel обяви, че съкращава 12 000 служители, спестявайки 1.1 милиарда долара. Това не се случва за пръв път. Между 2005 година и 2009 година, компанията от Калифорния освободи 20 000 работни места, което е повече от 20% от човешкия им ресурс.

Защо се стигна до съкращенията?

Смартфонът завладя света, а Intel не разбра.

Фокусирайки се върху продажбите за лични компютри и партньорството си Microsoft, под ръководството на предишния си изпълнителен директор Пол Отелини, Intel остана сляпа за възможностите на мобилния пазар.

В доклад от миналата година, компанията IDC Research споделя, че годината е била най-лошата за продажбите на лични компютри, спадайки под 300 милиона бройки за първи път от 2008 година насам. В същото време, продажбите на смартфони достигнаха връх от 1.4 милиарда бройки, което е повишение с 10.1% спрямо 2013 година.

Проблемът при Intel е, че тяхната хардуер архитектура за микрочиповете от вид x86 е прекалено тежка и поглъща прекалено много енергия. В сферата на мобилните технологии, живота на батерията е силен фактор, а компанията, която не може да предложи конкурентен продукт бързо бива избутана от другите играчи. През 2012 година бе пуснат на пазара новия чип Atom, които е по-подходящ за мобилно приложение, но той не успя да набере популярност.

Дали сървърите ще са спасение за Intel?

Една от пазарните тенденции, които Отелини успя да улови е потенциала на пазара на сървъри. Сървърите са компютри с огромни мощности, обикновено събрани от хиляди по-малки единици в центрове за данни, които захранват операциите на големите технологични компании като Google, Facebook и Amazon.

На този пазар Intel са царе. Чиповете на компанията, които оперират с архитектурата x86, задвижват 95% от сървърите по света. В изявление на главния финансов директор на Интел, Стейси Смит, се казва, че продажбите на Intel за центрове за данни са били най-големия източник на проходи за компанията за миналата година.

Какво означава това за Intel?

Макар главният бизнес на компанията, продажбите за лични компютри, да намалят, Intel е навлязла в нови пазари като "Интернет на Нещата", където продажбите са 651 милиона долара или с 22% увеличение от миналата година. Центровете за данни генерират приходи от 4 милиарда за първото тримесечие, което е повишение с 9% за миналата година.

Компанията все още прогнозира приходи от 13.5 милиарда долара за второто тримесечие на годината. В момента компанията може да не близо до славните си времена, но с тези прогнозирани приходи е трудно да я отпишем като един от големите играчи на пазара.

Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: