Как един зъболекар се бори с неправомерното изсичане на горите
Схема, която предлага на индонезийски селища да престанат с неправомерното изсичане на горите в замяна на медицински услуги, спасява животи и опазва околната среда.

За денталния хирург д-р Хотлин Омпусунгу, длъжността на защитник и пазител на природата е нещо, което никога не е планирала.

Нейната работа в Индонезия, където тя помага за опазването на популацията от орангутани като предлага на хората намаления в цените на здравните услуги, ако те престанат да изсичат горите, е постигнала значителни резултати. Наскоро тя дори спечели специална награда за опазване на природата, което ще и помогне да наложи тази практика и в североизточна Азия.

През 2007 Омпусунгу основава неправителствената организация Alam Sehat Lestari (ASRI), чиято мисия е да прекъсне цикълът между бедността и незаконното изсичане на горите в националния парк Gunung Palung, който е с размер 1 100 квадратни километра.

Горите в тази защитена зона са дом на изчезващи видове животни като птици носорози, маймуни гибон, слънчеви мечки, петнис леопарди и 2 500 орангутана, което е приблизително 10% от световната популация на орангутани.

Незаконното изсичане на горите унищожава голяма част от националният парк. Изчисления показват, че с това темпо 98% от защитените гори могат да изчезнат до 10 години. Обкръжавайки парка са 18 селища, в които населението е предимно бедно. Много хора прибягват до изсичането на дървета като източник на работа и средства.

Как един зъболекар се бори с неправомерното изсичане на горите

Чрез своята инициатива Омпусунгу задаваа директно въпроса към обедняващото население „Какво е нужно, за да спрете изсичането на горите и да запазите природата“. Отговорът е „достъпни и качествени здравни услуги“.

Селищата, които спират незаконното изсичане получават до 70% намаление за здравни услуги. Към момента повече от 24 000 пациенти са били прегледани в главната клиника и от мобилните екипи. Прегледите включват изследвания за кръвно налягане, дентални проблеми и диабет. От 2007 година смъртността при децата е намаляла с две трети, а имунизациите са се покачили с 25%. Пациентите, които не могат да си позволят лечение имат възможността да заплатят чрез публично полезен труд свързан със залесяване на горите.

В резултат на тази система броят на селищата, които не практикуват незаконно изсичане се е удвоил, а домакинствата, които участват в тази активност са намалели от 1 350 на 450.

„Населението вярва, че има нужда от горите. Живота в тези селища е свързан с горите. Ако няма гора няма да има и вода за хората. С това общо разбиране, ние работим заедно и те знаят, че ние се опитваме да им помогнем“ споделя доктор Омпусунгу.

Омпусунгу печели наградата за 2016 година на Whitley Fund for Nature (WFN). Този приз отличава успехът на екологичните лидери в развиващите се страни и им предоставя финансиране, което ще им помогне да развият своите проекти. Тази година Омпусунгу получи 50 000 паунда, които ще бъдат изразходени за изграждането на първата болница в Индонезия, която ще насърчава опазването на околната сред.