Роботите, които ще променят света
Вървене, хващане на предмет, чувство на съпричастност. Някои от най-големите предизвикателства пред роботиката включват копиране на дейности, които хората извършват с лекота. Целта е създаването на робот с обща цел, а не както сегашните машини с една единствена функция.

Тези футуристични роботи са вече добре познати на научната фантастика и киноиндустрията от филми като Междузвездни Войни и Стар Трек. Макар още модерните технологии да не са достигнали до това ниво на развитие, можем да видим вече първите признаци, че някои ден в бъдеще ще разговаряме с роботите както сега разговаряме и общуваме помежду си.

Ето роботите, които ще променят света:




Атлас

Роботите, които ще променят света


Робота Атлас е създаден, за да се състезава в надпреварата Darpa Robotics Challenge. Негов създател е Boston Dynamics, която от своя страна се притежава от Alphabet Inc. Негова цел е да се постигне баланс и движения присъщи за човек, използвайки самостоятелно научаване, което е форма на изкуствен интелект. „Нашата крайна цел е да създадем роботи, които имат мобилност, прецизност и интелект сравним с човешкия или дори по-добър“ споделя Марк Райберт, основател на компанията.

Superflex

Роботите, които ще променят света

Superflex е предназначен за военни цели и е част от проекта на  Darpa, наречен  Warrior Web. Този наполовина костюм, наполовина робот е разработен от SRI Robotics. Той прави своя притежател по силен физически и го защитава от наранявания. Superflex е вид „мек“ робот, които може да се моделира по околната среда или по човешкото тяло, което той обвива, по начин невъзможен за сегашните роботи. Целта на този проект е да се създадат машини, които подражават на биологичните системи и дават допълнителна сила на притежателя си.

Amazon Echo

Роботите, които ще променят света
Този малък цилиндър има потенциала да промени начина, по който комуникираме с машините около нас. Той е създаден от компанията Amazon. Неговата функция е да бъде медиатор между вашите гласови команди и електрониката във вашето домакинство. Може да няма много задвижващи се части, но Amazon’s Echo се опитва да реши един от най-големите проблеми за роботиката, а именно как да създадем роботи, които могат да разпознават човешка реч и да предоставят гласови отговори.

Човекоподобни хуманоиди

Роботите, които ще променят света
Тези малки чудеса на модерните технологии са предназначени за сложни взаимодействия между човек и машина, като тяхна цел е да пресъздадат чувството за „присъствие“ като бъдат най-близките копия на човека. Тези прототипи се разработват от лаборатории Hiroshi Ishiguro.

Pepper

Роботите, които ще променят света
Запознайте се с новия си ежедневен другар и асистент в покупките. Той е робот. Този прототип е създаден от компания SoftBank. Неговата цел е много по-сложна от това да ви прави компания. Той трябва да е способен да разпознава и да реагира на вашите емоционални състояния. Pepper очевидно прилича повече на робот отколкото на човек. Той използва движенията на тялото си и тонът на своя глас, за да комуникира по начин, които да се усеща като естествен и интуитивен.

Роботизиран мозък

Роботите, които ще променят света

Човешкият мозък е прекалено сложен орган и ще бъде много трудно да се създаде изкуствено негово копие, което да се използва в роботиката. Това, което е по-постижимо към момента е създаването на разчленен роботизиран мозък, които да съществува в „облака“ (Cloud).  Robo Brain се надява, че това скоро ще е реалност. Проектът е иницииран от университета Cornell. Изследователите искат да интегрират 100 000 източника на информация в тази огромна база данни.

Автономните коли на Google

Роботите, които ще променят света
Истинската амбиция зад проекта на Google е не просто да се създаде автомобил, които да се задвижва сам, но също така да се развие груповото асимилиране на информация, което ще подобри изкуствения интелект. По този начин, ако една кола на Google направи грешка, всички те ще се поучат от нейния опит. Това означава да се създаде система за пренос на информация и координация на действия в реално време в огромен мащаб.