Нулевите авансови заплащания за ипотеки се завърнаха в Англия
Когато глобалната финансова криза порази света, икономистите бързо обвиниха ипотеките, които не изискваха авансови заплащания.

Рисковите кредити и заеми изчезнаха в последствие докато банките се приближаваха към срива на имотния пазар. Дори и след спада на лихвите, изискванията за авансовите плащания се повишаваха.

Но сега се завърнаха! Barclays е първата голяма британска банка, която предлага нулеви авансови вноски за ипотеките след кризата като част от програмата „Семеен трамплин“ (Family Springboard).

Има уловка!

Barclays ще отпусне ипотечни кредити на купувачи без авансови плащания, ако „помощник“ (родител, или друго лице) е склонен да внесе 10% от стойността на покупката в спестовна сметка. Ако купувача, прави своите плащания по кредита, банката ще върне депозита от 10% след 3 години с лихва.

Има логика в тази система: Barclays твърдят, че 35% от хората, които правят покупка на имот за първи път в Англия се обръщат за помощ към своите родите. 20% от тази помощ е подарък от „банката на майка и татко“.

Пазарът на кредити за имоти е с голяма конкуренция, особено в Лондон. Според UBS цените в града са се покачили с 40% спрямо 2013г. В отговор, правителството се опитва да укроти пазара с по-високи такси за покупката на второ жилище и имотни транзакции.

Програмата на  Barclays позволява на хората без закупен имот и с годишен доход над 50 000 паунда на година да заемат до 5.5 пъти техните приходи.

Заемите с ниски авансови плащания се завърнаха и в Америка. Fannie Ma и  Freddie Mac са намалили авансовите плащания за ипотеки от 5% на 3%.

Bank of America също предлага ипотеки с 3% авансово плащане.

Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: