Кръвта на най-старата жена на света загатва за лимитите на човешкия живот
Човек не може да избяга от смъртта. Иновативно изследване на кръвта на една от най-старите жени на света подсказва защо това е така.

Родена през 1890г., Хендрикже Ван Андел-Счипер беше най-старата жена на света. Тя беше в много добро физическо състояние до самия край на живота си и не страдаше от никакви заболявания. Когато почина през 2005г., тя завеща своето тяло на науката.
Учените изследваха нейната кръв и тъкани, за да установят как те афектират продължителността на живот й.

Това, което откриха, предполага, че човешкият живот може да бъде органичен от капацитета на стволовите клетки да подновяват ежедневно тъканите. Когато стволовите клетки достигнат състояние на изтощение, което означава, че достигат лимита на собствения си живот, те самите започват да умират и да намаляват капацитета на тялото да поддържа регенеративните функции на важните за организма тъкани, клетки и кръв.

В случая на Андел–Счипер изглежда, че в края на нейния живот около две трети от белите кръвни клетки са били произведени от само две стволови клетки. Това означава, че повечето или всички стволови клетки, с които тя се е родила са били измрели.

“Има ли лимит на броя на делене на стволовите клетки и означава ли това, че има лимит на човешкия живот?” пита Хен Хелстедж от Университетския медицински център в Амстердам, която оглавява екипа от учени, направили изследването. “Или е възможно да се продължи живота чрез клетки, извлечени и запазени в по-ранен етап от живота на индивида” допълва тя.

“Човек се ражда с приблизително 20 000 стволови клетки и във всеки един момент, около 1000 от тях са активни в процеса на подновяване на кръвта” споделя Холстедж. С напредването на живота стволовите клетки се свиват и техните теломери се свиват до момента, в които умират. Този момент се нарича изхабяване на стволовите клетки.

Холстедж споделя, че друго невероятно откритие на екипа е, че мутациите в кръвните клетки са били безвредни. Всичките са били резултат от репликация на ДНК по време на живота на  Андел–Счипер когато “майките” кръвни стволови клетки се мултиплицирали, за да осигурят дубликати, от които кръвта се е подновявала.

Според Холстедж това е първият път, в които модели на соматични мутации през целия живот на индивида се наблюдават при такъв стар и здрав физически човек. Липсата на мутации, които повдигат риска от заболявания и рак предполага, че Андел–Счипер е имала много силна система за подновяване и изхвърляне на клетки с опасни мутации.

Холстедж споделя, че резултатите повдигат възможността за подмладяващи процедури чрез инжектиране на стволови клетки запазени при ранна възраст. Тези стволови клетки са без наличие на мутации и имат теломери с пълна дължина. “Ако сега взема проба от себе си и си я инжектирам когато съм по-стара, отново ще имам дълги теломери. Това може да е възможно само с кръвта, без други тъкани” споделя тя.  

Холстедж се надява да открие следи за гени, които предпазват от болестта на Алцхаймер като сравни генома на Андел–Счипер с този на хора, които се разболяват прекалено рано от тази болест.

Реклама

Inspiration Hub

 
  • 9 причини да изпитвате постоянен глад и как да се справите

    Вижте съветите на консултанта по спортно хранене Станимир МиховСтанимир Михов е сертифициран фитнес инструктор от Националната спортна академия, персонален треньор и консултант по спортно хранене. Занимава се с фитнес вече над 10 години, като инвести...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: