Голфът умира в САЩ - собственици палят игрищата
Над 800 голф игрища са затворили врати в Америка за изминалото десетилетие. Собствениците се опитват да запазят бизнесите си насред спадащия интерес към спорта и голямата конкуренция. Много от игрищата са построени на земи със забрана за строителство с цел да се запазят зелените площи и отворените пространства или да се защитят собствениците на жилища, които са заплатили високи цени, за да живеят до голф игрища.

Това поставя собствениците на губещи голф игрища в много трудна позиция. Те не могат да печелят от бизнеса си и не могат да компенсират загубите си като го продадат.

“Ако отворите ресторант в търговски център и се провалите в бизнеса, вие ще трябва да закриете заведението и да продължите напред. За притежателите на голф игрища това е много по-трудно. Интересът към играта спада, а игрищата се превръщат в зомбирани предградни зони – не точно мъртви, не точно живи” казва Джей Карен, изпълнителен директор на Националната асоциация на притежателите на голф игрища в Америка“.

През април огън опустоши голф клуб в западните части на щата Кентъки. Клубът е бил в центъра на правни спорове. На 31 декември, 2015 година, бивш доброволец пожарникар запалва малък пожар пред празен голф клуб около град Орландо, щата Флорида. 3 дни по-късно се връща, за да започне по-голям огън с помощта на разредител за боя. През септември 2015 година друг пожар напълно унищожи клуб с площ 900 кв. метра.

“Никой не следи какво се случва със земята” споделя Карен.

Голфът умира в САЩ - собственици палят игрищата
До известна степен закриването на тези голф игрища е резултат от саморегулиращият се пазар, който се връща към равновесие. Голф индустрията премина през силен бум на строителство през 90-те години на миналия век, задвижван от пазара на имоти, които използва голф игрищата, за да продава повече имоти. От друга страна западащият бизнес рефлектира с променящите се предпочитания на нацията при избор на развлекателни и релаксиращи дейности. Участието в спорта е спаднало с 20% от 2003 година насам. Бизнесът с оборудване също отразява загуби. Гигантът за спортни стоки Nike Inc. обяви, че ще спре да предлага голф стикове, а ритейлърът Golfsmith International Holdings Inc. обмисля обявяване на банкрут.

Собствениците на голф игрища отчаяно търсят изход от ситуацията. Някои даряват цели игрища на природни тръстове и местни паркове, получавайки в замяна данъчни облекчения. Други продават земите на строители, но тези сделки, често остават незавършени, защото са в очакване на разрешително за строеж.