Как да държиш бизнеса си под контрол с “отчетен” партньор

След като Марго Аарон и Пам Янг се запознали на нетуъркинг събитие, за по-малко от пет минути взели решение да станат “отчетни партньори”. По това време двете поели един и същи онлайн курс в опит да стартират свой бизнес, но и двете се чувствали несигурни, за да се справят сами.

Аарон, основател на Argotics и Янг, създател на Dear Zero, се нуждаели от някой, който да им дава насоки и да ги придържа плътно към техните ангажименти. Затова те решили да изпробват нов тип наставничество, което да придвижи успеха им на следващото ниво. „Когато се срещнахме за пръв път, двете открихме, че се борим със същите предизвикателства: как да направим своите бизнеси по-мащабни“, обяснява Аарон пред Business Insider. „Из нашите предприемачески среди сме чували за термина „отчетен партньор“, но не бяхме прекалено запалени по идеята да се „настройваме“ случайно с някого.

Седмица по-късно Аарон и Янг се срещат на кафе, за да се уверят, че наистина са добра комбинация и да начертаят стратегии за бъдещото си партньорство. Те обсъдили къде всеки от тях се намира в бизнес развитието си и до къде искат да стигнат. След това решили да тестват отчетното си партньорство с дълги едноседмични дискусии. Скоро, новите партньори забелязали резултати от този тип менторство. „Сега си говорим всяка седмица, а когато пропуснем имаме усещането, че нещо важно ни убягва“, споделя Янг.

Партньорствата от този род са били един от стълбовете за изграждането на позитивни бизнес навици. Те са и тайно оръжие за успех в света на бизнеса. Основната разлика между отчетното партньорство и менторството или спонсорството е двойствеността на връзката - всеки човек държи партньора си отговорен за неговите цели. „Отчетността е мощен фактор за формирането на навик и обща черта в живота ни“, пише Гретхен Рубин в книгата си, „По-добре, отколкото преди“. „Ако ние вярваме, че някой ни гледа, ние се държим по различен начин“, допълва авторът.

Ето защо групи като „Анонимните алкохолици“ са толкова успешни – членовете й държат всеки един отговорен пред поетите му ангажименти за самоусъвършенстване. Експерименти показват, че когато хората са поставени пред огледало или им е казано, че техните действия се наблюдават, то те променят държанието си – въздържат се от насилие, работят по-усилено и устояват на изкушения. „Знам, че щом целите ми са записани черно на бяло от Марго, това оказва натиск върху мен, за да не се проваля и да не я разочаровам“, описва Янг.

Всяка седмица партньорите определят целите си за следващата седмица, като обсъждат какво е постигнато през изминалата, това, което не е, и защо.

„Смисълът на отчетното партньорство е наистина да можем да чуем това, което другият казва (и това, което не казва), за да му зададем правилните въпроси, а обратна връзка да му е от полза“, казва Янг. Тя отбелязва също, че не разполага с програма за управление растежа на бизнеса си и отговорността пада изцяло върху нея. Понякога самата тя се „измъква“ от задълженията, защото е твърде уморена или претоварена. „Да имаш някого, който буквално да те държи отговорен е нещо, което разтоварва главата ти от грижите“, на мнение е Аарон. Тя дължи светкавичния успех на бизнеса си именно на Янг, която й държи сметка за резултатите.

Като солов предприемач Янг казва, че мислите й понякога са изпълнени с несигурност, страхове и съмнения. Точно тук идва Аарон. „Марго е партньор в моя успех и растеж, но не и в моя ежедневен бизнес, защото тя не живее с него и не е готова да умре за него. По този начин, тя е в състояние да раздели емоциите от работата по-добре от мен“, обяснява Янг.

Аарон вярва, че двете имат великолепно партньорство, защото могат да са директни една с друга. „Трябва да притежаваш определен темперамент, за да представяш неприятните истини по състрадателен, но категоричен начин. Не всеки харесва този подход, но ние успяваме благодарение на него. Без захарна глазура“. От полза е също, разяснява тя, че и двете работят в областта на маркетинга и говорят свободно езика на другия. „От особена полза беше да сме в състояние да видим къде другият буксува и как се справя с проблемите“, допълва Аарон. 

Реклама

Още от анализи:

  • Повишава ли се наистина раждаемостта в България?

    България: Раждаемост 2019: 61 538 Раждаемост 2020: 59 086 Раждаемост 2021: 58 678 Раждаемост 2022: 56 596 Раждаемост 2023: 49 610 (Източник НСИ) Всички се смяхме на глупостите на Кирил Петков за уж огромния скок в плодовитостта на българите при тя...
  • Елитът започна да нарича хората "безполезни хрантутници"

    За това разказва тази книга. ДОБРЕ ДОШЛИ В ПРЕКРАСНИЯ НОВ СВЯТ. Понякога поетите и писателите виждат отвъд границите на съвременността. „Прекрасният нов свят“ е книга за бъдещето, а независимо от своите художествени или философски достойнства, едн...

Коментари

Реклама

Още съвети:

Представяме ви: