Учени разкриват тайната на щастието
Кога за последно бяхте наистина щастливи?

Общоприето е да вярваме, че стремежът към по-успешна кариера, повече пари и добри лични взаимоотношения ще ни направи щастливи.

Оказва се обаче, че това е много вредно разбиране. Научният журналист Уенди Зукерман обясни наскоро тази идея в епизод от подкаст поредицата “Science VS”.

До колко контролираме щастието си?

Много от нас се опитват да постигнат щастието като акумулират повече материално ценни вещи или като постигнат повече приходи или по-стабилен семеен живот. Оказва се, че има обосновани научни причини тази стратегия да е коренно грешна.

Голяма част от нашето щастие е вродено.

Няколко проучвания от изминалото десетилетие твърдят, че от 30 до 80 процента от нашето щастие се определя от гените ни. Проучване на поведението на 20 000 идентични близнаци намира, че 33% от различните нива на щастие се обясняват чрез генетичните характеристики .

Други доклади предполагат, че от 10% до 60% от щастието идва от нагласата и цялостната ни философия за живота.

С тези изчисления достигаме до заключението, че само 10% от нашето щастие се определя от външни фактори като промяна на кариера, любовна връзка или доходи.

Психологичен феномен наречен хедонична адаптация гласи, че човек има едно основно ниво на щастие, което е непроменливо.

Външните стимули имат само временен ефект върху нашето щастие и нивото ни на удовлетвореност.

Как да направим промяната към по-добро.

Има множество научно обосновани начини, по които можем да подобрим нашето благосъстояние и да бъдем по-щастливи в дългосрочен план.

Медитирайте:

Множество проучвания предполагат, че медитацията ни помага да се съсредоточим върху настоящето и да се отърсим от чувства на депресия и стрес.

Участвайте в културни мероприятия:

Проучване направено в Норвегия сред 50 000 респонденти, разкрива, че посещаването на културни мероприятия като пиеси, опери и изложби ще доведе по-голямо удовлетворение от живота и намаляване на нивата на стрес.

Харчете средства за другите:

През 2008 експеримент направен с 46 доброволци показа взаимоотношението между дарителството и повишеното щастие. На доброволците е бил предоставен плик с пари, като на половината е било казано да похарчат средствата за себе си, а на другите да ги дадат за благородна кауза или да направят подарък на близък човек. Разбира се, тези, които са похарчили средствата за друг са се чувствали много по-щастливи след експеримента.

Доброволчество:

Скорошно ревю на близо 40 проучвания направени за изминалите 20 години показва, че най-силен ефект върху вашето щастие и цялостна удовлетвореност от живота има доброволчеството. Тази благородна дейност намаля стреса, кара ви да се чувствате добре и в дълъг период намаля риска от смътни случаи, които са следствие на психични заболявания.

Заключение:

Ако търсите да повдигнете вашето настроение в дългосрочен план, фокусирайте се върху настоящия момент и вашето лично щастие, бъдете благодарни за това, което имате и отделяйте време, за да му се насладите. С всеки изминал ден ще усещате резултатите от това все по-силно.

Реклама

Още от анализи:

  • Повишава ли се наистина раждаемостта в България?

    България: Раждаемост 2019: 61 538 Раждаемост 2020: 59 086 Раждаемост 2021: 58 678 Раждаемост 2022: 56 596 Раждаемост 2023: 49 610 (Източник НСИ) Всички се смяхме на глупостите на Кирил Петков за уж огромния скок в плодовитостта на българите при тя...
  • Елитът започна да нарича хората "безполезни хрантутници"

    За това разказва тази книга. ДОБРЕ ДОШЛИ В ПРЕКРАСНИЯ НОВ СВЯТ. Понякога поетите и писателите виждат отвъд границите на съвременността. „Прекрасният нов свят“ е книга за бъдещето, а независимо от своите художествени или философски достойнства, едн...

Коментари

Реклама

Още съвети:

Представяме ви: